باشگاه علمی دانشجویان مهندسی برق شوشتر

electronic_engineering_scientific_club

مسابقات رباتیک سالانه دانشکده علوم رایانه دانشگاه کارنگی ملون

دانشکده علوم مهندسی رایانه و برق دانشگاه کارنگی ملون مسابقات سالانه ی رباتیکی برگزار می کند که در عین سادگی در نوع خود جالب توجه است. مسابقاتی که با ثابت بودن چند قانون ساده موجب پیشرفت زیادی در نحوه ی عمل پروژه های طراحی شده برای رقابت در این مسابقات شده است. مسابقات با نام موبوت (MOBOT) برگرفته از موبایل روبوت است که به ربات های تعقیب خطی گفته می شود که در شرایط آب و هوایی معمولی در محوطه ی روبروی دانشکده، دنبال کننده ی خط سفید به عرض حدوداً 5 سانتی متر هستند. رباتی برنده ی این مسابقه است که بتواند در کمترین زمان از بیشتر دروازه های تعیین شده عبور کند و خود را به انتهای مسیر برساند. در مسیر دو بار به راه پله می رسد که در این صورت مسیر از قسمت عبور دوچرخه ای امتداد می یابد که شیب ( میش گفت ! ) تندی دارد.

از نکات جالب در قوانین مسابقات می شود به عدم محدودیت ها توجه کرد که مسابقات را کاملاً آزاد معرفی می کند. در مورد سایز و وزن گفته شده که ربات باید بتواند از دریچه های تعبیه شده که در تصویر نشان داده شده اند عبور کند و هیچ محدودیت وزنی یا اندازه ای ندارد. شرایط آب و هوایی، باد باران و برف موجب تعطیل شدن مسابقات نمی شود مگر آنکه دمای هوا به کمتر از -10 درجه برسد و روبات ها باید در مقابل آب و رطوبت مقاوم باشند. سادگی و پیشرفته شدن این ربات ها آنجایی جالب است که در آخرین دوره رباتهای پرسرعتی با استفاده از لپتاپ و دوربین و الگوریتم های مبتنی بر پردازش تصویر حضور پیدا کردند و بهتر ظاهر شدند و این در حالی است که در سالهای پیش رباتهای این رشته ساده تر بودند و کلاس تکنولوژی پایین تری بر مسابقات حاکم بود.

هدف از معرفی این لیگ معرفی یک لیگ داخلی دانشگاهی موفق است که دوره ی جدید آن از هم اکنون برای رقابت ها در آپریل 2013 در حال ثبتنام با آدرس http://www.cs.cmu.edu/mobot است. در لینک های زیر نیز لینک های از آلبوم های سایت موبوت آمده است.

آلبوم های عکس دوره های پیشین

فیلم های دوره های پیشین

قوانین

ثبات قوانین، ثبات دوره های زمانی برگزاری و دوره های آموزشی مناسب رشته باعث شده تا هر سال تعداد تیم های بیشتری در این لیگ شرکت کنند و از نظر تکنیکی نیز سال به سال پیشرفته تر شوند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱ساعت 22:4  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

ربوکاپ آزاد ایران - تهران 92
برچسب‌ها: ربوکاپ
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۱ساعت 0:15  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

مسابقه ملی طراحی موتور سیکلت الکتریکیچهارمین دوره مسابقات ملی طراحی ماشین با موضوع موتورسیکلت الکتریکی شروع به ثبت نام می نماید. تیم ها در این دوره می توانند 12 نفره باشند. سایت رسمی این دوره مسابقات طی اطلاعیه ای از علاقمندان خواسته است تا با شرط داشتن حد اقل دو دانشجو در تیم خود، موتور سیکلتی الکتریکی بسازند که در سایز واقعی بتواند دو سرنشین را حمل کند. شرایط دیگر و اطلاعات بیشتر در سایت اصلی مسابقات.

برچسب‌ها: مسابقات رباتیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مهر ۱۳۹۱ساعت 0:51  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

به کمک یندکس از گوگل فاصله بگیرید

با یندکس روسی از Gmail فاصله بگیرید. موتور جستجوی روسی Yandex.com با ارائه ی سرویس جستجو، هاست، پست الکترونیک و ... امکانات ساده و پیشرفته ای را فراهم کرده است تا ناراضیان از Gmail به این موتور جدید مهاجرت کنند. به سادگی یک اشتراک در Yandex بسازید؛ مطمئناً پس از ورود به محیط کاری آن متوجه خواهید شد که Gmail در پس تبلیغات خود را بزرگ جلوه داده است. امید وار شما را هم بزودی در YANDEX.COM ببینم

Yandex.com

پ ن:

SABAMAIL.com با پشتیبانی زنده ی تلفنی ( من که راضیم ازش).

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم مهر ۱۳۹۱ساعت 21:29  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

سومین دوره مسابقات داخلی رباتیک دانشگاه شوشتر

سومین دوره مسابقات رباتیک دانشگاه آزاد شوشتر با حضور تیم‌های دانشجویی و دانش‌آموزی روز پنجشنبه مورخ 27 مهرماه 1391 در سالن ورزشی شماره 2 دانشگاه آزاد شوشتر برگزار خواهد شد.

این دوره از مسابقات شامل سه لیگ به شرح زیر خواهد بود:

mog62ivcmfznm1sk39s.jpg

1. لیگ دانشجویی ربات‌های حمل توپ

2. لیگ دانش‌آموزی ربات‌های تعقیب خط

3. لیگ دانش‌آموزی ربات‌های جنگجودریافت قوانین سومین دوره مسابقات رباتیک شوشتر (لینک غیر مستقیم)

http://srg-iau.persiangig.com/document/STR-Law3.zip


جوایز برندگان هر لیگ:

مقام اول: 1.000.000 ریال

مقام دوم: 750.000 ریال

مقام سوم: 500.000 ریال

جایزه برترین خلاقیت در لیگ ربات‌های حمل توپ معادل مقام اول خواهد بود.


برچسب‌ها: مسابقات رباتیک
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 19:25  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

پایان پروژه 20 ماهه ساخت زیردریایی RC در دانشگاه آزاد شوشتر

گروه رباتیک آپناویا برای شرکت در رقابت های عملی با 32 تیم راه یافته به مرحله ی پایانی دومین دوره مسابقات رباتیک زیر دریایی های رادیو کنترل و هوشمند عازم دانشگاه صنعتی مالک اشتر شد. در مرحله ی داوری شفاهی، طرح ساخته شده با طراحی جزئیات آن مقایسه شد و عملگرهای خلاقانه در سیستم الکتریکی و ناوبری مورد بررسی تیم برق و مکانیک گروه داوری قرار گرفت.

ربات زیردریایی آپناویا در نمایشگاه استخر آفتاب شاهینشهر نیز در حضور وزیر دفاع و نمایندگان سازمان صنایع دریایی و وزارت علوم به معرفی دستاورد خود پرداخت.

در روز مسابقات با ایجاد نقص فنی در گیرنده ی رادیویی تعبیه شده درون ربات امکان پایان مرحله ی اول وجود نداشت. با پیگیری اعضا و نمایندگان تیم برای دریافت فرستنده و خروج آن از قرنطینه برای مدت کوتاه موافقت نشد لذا با وجود همراه داشتن گیرنده ی یدکی فرصت تغییر آن به تیم آپناویا داده نشد و تلاش ها برای شرکت در مرحله ی دوم و سوم بی نتیجه باقی ماند. نماینده ی داوران در حالی که کارشناسان متقاعد شده بودند تا فرصت تعمیر به تیم داده شود از قبول نظر آنان امتناع کردند و ضمن عذرخواهی  و آرزوی موفقیت برای تیم نظر کارشناسان را نپذیرفتند. در این حین اعضای تیم بدون وقفه تا آخرین ثانیه ها برای رفع ایراد تلاش نمودند اما به هر حال بدون در اختیار داشتن فرستنده امکان رفع عیب به شکل اساسی وجود نداشت و تیم آپناویا بدون بپایان رساندن مراحل رقابت ها از ماموریت ها ی خود باز ماندند.

با این حال با بازگشت تیم از اصفهان، مراحل رفع عیب و نمایش ربات در استخر دانشگاه در هفته ی آتی پیگیری می شود.

اعضای تیم رباتیک آپناویا:

سید داود هاشمی ( سرپرست تیم) - سید احسان علوی ( مشاور علمی تیم) 

اعضای تیم در رشته ی مکانیک: محمد گلبهار زاده- عادل کرمی- مسعود آقاجری

اعضای تیم در رشته ی برق: علی مهدی زاده - علی حمزه

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 23:38  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دیگران کاشتند و ما خوردیم ما بکاریم و دیگران بخورند!

تیم های آرسین از دانشگاه شریف و کاسپین از دانشگاه مالک اشتر که بهترین طراحی های ربات زیردریایی هوشمند در دومین دوره مسابقات Rasc90 را داشته اند برای گسترش علم این رشته مقالات طراحی خود را  منتشر کرده اند. ضمن قدردانی از این حرکت شایسته ی دانشجویان ایرانی و با آرزوی موفقیت بیشتر برای ایشان، این دو مقاله را که از سایت رسمی مسابقات دریافت نموده ایم در اختیار شما قرار می گیرد.

دانلود مستقیم - طراحی جزئیات ربات زیردریایی - آرسین - دانشگاه شریف

دانلود بخش1       -           دانلود بخش2

دانلود مستقیم- طراحی جزئیات ربات زیردریایی- کاسپین- دانشگاه مالک اشتر

دانلود             -                دانلود


برچسب‌ها: طراحی ربات, رباتیک, دانلود, زیردریایی, مسابقات رباتیک
+ نوشته شده در  جمعه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 23:4  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

گزارش بازی های تیم پارس در IranOpen2012، و نمایشگاه مین روبی

امروز (18 فروردین 91) دو مرتبه بر روی زمین مسابقات رفتیم. در هر با 5 دقیقه ست آپ و 10 دقیقه رکورد گیری انجام شد. مرحله اول اسکن کامل زمین و مرحله دوم یافتن معبر. در مرحله اسکن کامل بخاطر اشتباه در تعیین مختصات اولیه و کالیبره نشدن صحیح سنسور فلزیاب امتیاز منفی زیادی گرفتیم و البته 6000 امتیاز برای اسکن زمین های بدون مین نیز بدست آمد که جمع آن هنوز اعلام نشده اما امیدوارم نتیجه مثبت باشد. اما بهر حال با محاسبه ی امتیاز های منفی این عدد خیلی کمتر خواهد شد. در مرحله ی دوم بازی خیلی خوبی انجام دادیم. تنها امتیاز منفی بخاطر برخورد خفیف با یک مانع بود اما تا 2.5 متری خانه پایان پیش رفتیم و تنها تیمی بودیم که هر دو صفحه ی فلزی رابه درستی کشف کردیم. یعنی این دقت را داشتیم که اشتباه مرحله قبل را تکرار نکنیم و به کالیبره کردن سنسورها دقت کردیم و البته نتیجه آن هم 4000 امتیاز شیرین برای صفحه های فلزی و حدوداً  5000 امتیاز برای  تولدید مسیر معبر صحیح. الان باید با بررسی فیلم دو بازی اشکالات را پیدا کنیم و برای فردا بهتر عمل کنیم تا ان شا الله با دعای خیر شما دوستان عزیز حد اقل به مرحله رده بندی صعود کنیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:37  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

آغاز نشست تخصصی اول کنفرانس مین زدایی، با سخنرانی دکتر شیری

تیم پارس از دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر در غرفه ی رباتیک کنفرانس بین المملی مین روبی تهران، ربات مین یاب خودکار " عماد " را به بازدید کنندگان معرفی خواهد کرد. این اولین کنفرانس تخصصی با موضوع مین زدایی است که در ایران و در سطح بین المللی برگزار می شود. سید داود هاشمی، عادل کرمیٰ، و محمد گلبهارزاده در نمایشگاه ربات های مین‌یاب سالن میلاد به نمایندگی از گروه رباتیک دانشگاه شوشتر شرکت می کنند.برنامه ی نشست تخصصی اول این کنفرانس با سخنرانی دکتر شیری، و مهندس اسدی آغاز و نیز دکتر خوگر در موضوع اتوماسیون و دکتر زارعی نژاد در موضوع انتقال اطلاعات بیسیم شروع کننده ی این کنفرانس 2 روزه هستند.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 19:42  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

بهار 91، سال تولید ملی و حمایت از سرمایه ی داخلی مبارک باد

خوش آن زمان که براید به یک کرشمه دو کار          یکی ظهور امام و یکی شروع بهار


من هم از طرف خودم سال نو رو به همه ایرانیان و باقی فرهنگ هایی که نوروز رو جشن میگیرن تبریک میگم و امیدوارم سال خوب و خوشی داشته باشید.

حافظ گشوده ام و چه زیباست فال تو
حتماقشنگ میشود امسال حال تو
با آن زبان فاخروایرانی اصیل
فرخنده بادروزوشب و ماه و سال تو

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 12:4  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

اولین کنفرانس بین المللی مین زدایی - فروردین 91

AWT IMAGE
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 0:45  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

تیم پارس برای رقابتهای آزاد تهران 2012 پذیرفته شد

تیم رباتیک پارس از دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر در رشته ی رباتهای مینیاب خودمختار (Deminer autonomous) پذیرفته شده و امید است بار دیگر با رقابت بهتر در این دوره امتیاز مطلوب کسب کنند. 28 تیم از میان 118 تیم تایید گرفته اند.


تیم پارس قبلاً در سال 1389و 1390 نیز موفق به کسب تایید کمیته ی فنی و حضور در این رقابت ها شده بود. امسال این تیم با ربات مینیاب خودمختار با نام (عمــاد) در این لیگ شرکت خواهد کرد. ربات عماد امکان ارتباط با سرور از طریق بلوتوث، مجهز به شبکه ی داخلی usart , I2C، دارای طراحی خود اتکا در انواع مدارات، دارای نرم افزار شبیه ساز 3بعدی عملکرد، رابط گرافیکی دو بعدی، امکان اتصال و اشتراک داده ها با ربات همکار دیگر در فواصل دوردست در برد رادیویی چند کیلومتری و ... است.
همچنین قابلیت مانور خوبی از جمله کشف صفحات فلزی، کشف انواع مین استاندارد لیگ، و کسب اطلاع قبلی از محوطه های ممنوعه را دارد همچنین قادر است در صورت مواجهه با مین های سطحی آن را حمل و به نقطه ی امن منتقل کند.


مهندس مهدی حسینی ( مشاور علمی) سید داود هاشمی (الکترونیک) عادل کرمی ( مکانیک) محمد کرمی (کامپیوتر) ترکیب تیم  پارس برای این دور مسابقات را تشکیل می دهند، لازم است از همکاری و همراهی دوستان عزیز که طی یک سال گذشته و در طول مدت طراحی و ساخت ما را یاری نمودند تقدیر کنم.


برچسب‌ها: Iranopen
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 20:58  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

مسابقه دانشجویی یک ساله ی ساخت پهپاد

دانشگاه مالک اشتر مسابقه ی 10000000 تومانی ساخت پهپاد با قابلیت پرواز در شعاع 2 کیلومتر با قابلیت ارسال تصاویر، ثبت شرایط و ارتباط تله متری برگزار می کند. این مسابقه ی باارزش و دشوار  با حمایت های فراوان برگزار می شود و تیم ها برای رسید به مرحله ی نهایی رقابت ها باید در زمینه های فنی با هم رقابت کنند و در مرحله طراحی مفهومی و طراحی جزئیات موفق شوند تا به سه مرحله ی نهایی برسند.

این دوره از مسابقات توسط پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی شمال غرب دانشگاه صنعتی مالک اشتر با مشارکت دانشگاه صنعتی ارومیه، مجتمع های دانشگاهی هوا فضا تهران ،مجتمع دانشگاهی مکانیک و هوافضای اصفهان و قرارگاه حمزه سیدالشهدا برگزار خواهد شد.

با توجه به استعدادهای فراوانی که در دانشگاه ما وجود دارد و علاقمندان زیادی که برای شرکت در رشته های هوافضا علاقه نشان داده اند مطمئناً بچه های رباتیک شوشتر از عهده ی این کار دشوار بر می آیند و توانایی آفریدن اتفاق جدیدی در این زمینه را دارند.

nuavdc_IR_Poster_140.gif

SanayeeDefaee.gifsanayeehavayee2.gifIran.jpgsanayeeGhods.gifsanayeehavayee.gif

سایت مسابقات

Rssبرچسب‌ها: مسابقات رباتیک, پهپاد
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 20:52  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

بکارگیری ماژول بلوتوث Aubtm

از کار با این ماژول لذت خواهید برد. البته کیت تبدل مدار این ماژول به Dip به سختی تهیه می شود اما خوب به هر حال می توانید خودتان پایه های آن را لحیم کنید. دستورات برای بکار گیری مستر (Master) را در یک GUI (رابط گرافیکی) قرار دهید و ماژول اسلیو (Slave) را بر روی ربات نصب کنید. این ماژول برنامه ی ازقبل پروگرام شده ی خوبی دارد بنابراین برای بکارگیری سریع مناسب است. علاوه بر این ها برای استفاده از چند ماژول هم زمان می توانی Aubtm را به عنوان Access point  بکار گیرید. در صورت علاقمندی به این موضوع در قسمت نظرات وبلاگ توضیحات بیشتر را درخواست کنید.

Aubtm bluetooth moduleپاسخ به سوالات:

سوال 1 - آیا امکان ارتباط هندشیک با ماژول بلوتوث وجود دارد؟ 

بله

سوال 2 - حد اکثر سرعت ارتباط و برد ماژول های بلوتوث چقدر می تواند باشد؟

 حد اکثر 115 کیلوبیت بر ثانیه

سوال 3 - چند ماژول بلوتوث همزمان باهم به یک نقطه اطلاعات ارسال کنند؟

  طبق پروتکل فقط یک جفت ماژول می توانند با هم pair شوند اما با برنامه نویسی می توان این تعداد را بیشتر کرد به عبارت دیگر پس از ارتباط با یک ماژول و پایان کار ارتباط با ماژول بعدی بر قرار شود.

سوال 4 - چطور میشه pair کنیم؟ مثلا بین موبایل و pc حتما باید رمز بدیم.بین ماژول و pc هم باید اینجوری باشه؟ یا اینکه بین هندزفری بلوتوث و موبایل خود هندزفری بعد از روشن شدن به گوشی معرفی می شه.
کدوم مدلش بهتره؟

برای pair شدن باید از رمز استفاده کنیم، ماژول های بولوتوث از چند مد ارتباطی استفاده می کنند، در مد Slave ماژول بعد از روشن شدن منتظر هر درخواست اتصالی می ماند ( مانند هندزفری) اما در مد Master توانایی جستجوی حاضرین روی خط را دارد و بعد از رهگیری در صورتی که طرف مقابل به شرط رمز صحیح حاضر به ارتباط باشد باید کد صحیح را وارد کرد و نتیجه OK اگر بود ارتباط برقرار شده مانند مثال:

AT+PIN=8888

OK

ERROR

در کل حالت های مختلف امنیتی در پروتکل بلوتوث تعیین کننده این جریان هستند برای آگاهی از نوع مد امنیتی مورد استفاده از دستور زیر استفاده کنید:

AT+BSECMODE=?

و برای تغییر ( مثلا به حالت صفر = ) از این دستور استفاده کنید

AT+MODE=0,0

مد 1= درخواست رمز نمی شود

مد 2  ( پیش فرض)=  امنیت در سطح نرم افزار 

مد 3= بدون رمز صحیح ارتباط بر قرار نمی شود


سوال 5 - کار با بلوتوث توی webots چطوریه؟

ویبوتز (در آخرین نسخه اش) ماژول بلوتوث ندارد، برای اینجور مواقع همان ارتباط رادیویی را استفاده می کنیم و نام آن ماژول را بلوتوث می گذاریم


برچسب‌ها: لوتوث, ربات, ماژول, ارتباط با کامپیوتر
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 22:3  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دریافت فایل نمایشی کارگاه آموزشی شناخت و طراحی زیردریایی

آقای مهندس بهروز اسدی از دانشجویان موفق دانشگاه صنعتی مالک اشتر با همکارانش در سال 89 در اولین دوره مسابقات ربات های زیردریایی کنترل از راه دور تحقیقات و مطالعه ی موفقی بدست آورد. ایشان پس از آن دوره مسابقات مراحل ساخت ربات و منابع مورد نیاز برای تحقیق در این موضوع را در کتابی با همین عنوان منتشر کرده است. سال گذشته هیات برگزار کننده ی دور دوم این مسابقات بهروز اسدی را برای ارائه ی مطلب در کارگاه آموزشی با موضوع " شناخت زیردریایی، طراحی و ساخت زیردریایی مدل" دعوت نمود. 

تیم رباتیک زیرسطحی - دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

در این کارگاه تفاوت اساسی در نگاه به طراحی کلاس های مختلف زیردریایی ها  و نمودار حلزونی طراحی و ... جزء موضوعات مورد بحث بود. فایل همراه این مطلب توسط ایشان تهیه شده و در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت. 

"... ساخت زیر دریایی به 300 سال قبل از میلاد ثلبقه داشته است اما زیردریایی جنگ از قرن 15 به بعد دیده شد...  مفاهیم : نیروی وزن و بویانسی، محاسبات هیدرواستاتیک، محاسبات هیدرودینامیک، جانمایی و تعیین مرکز ثقل و . . . 


برچسب‌ها: َزیردریایی, طراحی زیردریایی, ربات, زیرسطحی مدل
+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی ۱۳۹۰ساعت 9:45  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

شهادت مصطفی احمدی روشن، دانشمند هسته ای، در تهران

در یک حمله شبیه به حملات تروریستی سال های پیش، چهارمین دانشمند هسته ای ایران در خیابان به شهادت رسید. از روی نشانه های خبری و روش عمل تروریستها بنظر می رسد این موتور سواران نیز با هدایت عوامل تروریستی اسرائیل و همکاری انگلیسی ها پروژه خود را در تهران اجرا کرده اند.
ضمن تسلیت و تبریک شهادت آقای مهندس احمدی روشن به خانواده و دوستانش در دانشگاه، از خداوند متعال آمرزش و علو درجات را برای این شهید بزرگوار آرزومندیم.

شهید احمدی روشن

پی نوشت: 

ثبت نام دانشجویان منتظر شهادت در اعتراض به  مجموعه حرکت های خصمانه علیه نظام  اسلامی  


من زنده ام ای وطن در پناه تو!

کلیپ از videoclub.ir توصیه امام خمینی (ره) در سال 59 به جوانان ایران مبنی بر توانایی در تولید علم و پیشرفت و همچنین تعیین هدف علم توسط مقام معظم رهبری برای آینده


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۰ساعت 9:54  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

غرفه رباتیک در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه شوشتر

همزمان با هفته پژوهش، تیم های رباتیک دانشگاه بعضی از ربات های خود را در غرفه رباتیک به نمایش گذاشتند. این نمایشگاه از 22 آذر شروع به کار کرده و تا 28 آذر ماه در طبقه همکف دانشکده علوم انسانی برقرار خواهد بود. در حاشیه این نمایشگاه امروز همایش آشنایی با بعضی از ماژول های خاص رباتیک در سالن امفی تئاتر دانشکده فنی و مهندسی برگزار شد. این جلسه با حضور دانشجویان عضو گروه رباتیک و با پیگیری آقای مهندس گنج برگزار شد.

برای سفارش فیلم آموزشی ماژول های حرفه ای، به غرفه رباتیک مراجعه کنید. ( این ماژول ها شامل SR08، Cmps03، Cmps10، Sd21، Radio Transmitters , ... همچنین معرفی توپولوژی ارتباطی و پروتکل فیلیپس بود.)


+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 15:22  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دنیای وارونه

آه یاران!
اگر در این دنیای وارونه، رسم مردانگی این است که سر بریده مردان را در تشت طلا نهند و به روسپیان هدیه کنند،بگذار اینچنین باشد.
این دنیا و این سر ما!

 

سید مرتضی آوینی/فتح خون

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۰ساعت 11:16  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

اعلام امتیاز مرحله ی سوم مسابقات زیردریایی

در ادامه مراحل برگزاری مسابقات ملی زیردریایی ها در دانشگاه مالک اشتر، امروز امتیاز تیم های راه یافته به مرحله داوری شفاهی و امتیازات آن در نتیجه ی دو دوره داوری توسط 21 استاد دانشگاه و کارشناس صنعتی اعلام شد. در این بین دانشگاه صنعتی شریف رتبه ی اول را کسب نمود و تیم آپناویا از دانشگاه آزاد شوشتر در رتبه ی 13 ایستاد.

در این مرحله نیز با خروج 20 تیم دیگر 63 تیم برای مرحله ی بعد مجوز ورود گرفتند. میانگین امتیاز کسب شده در دو مرحله ی داوری برای تیم دانشگاه ما 69.38 امتیاز کسب شد تا ضمن کسب مجوز برای ادامه رقابت ها، اقدامات عملی خودمان را برای به آب انداختن نمونه ی آزمایشی بیشتر کنیم. 

در سایت مسابقات اطلاعات و جزئیات بیشتری منتشر شده که شامل نام اعضای کمیته ی داوری، معرفی 5 تیم برتر و امتیاز و رتبه ی هر تیم است. در طول 11 ماهی که از آغاز رقابت ها گذشته است، تا کنون 45 تیم از دور مسابقات کنار گذاشته شده اند و تیم دانشگاه شوشتر با این اعلام امتیاز ها نشان داد که با تلاش بیشتر می تواند در مرحله های بعدی در صورت عملکرد بهتر با دعای خیر دوستان به امتیاز بالاتری بیاندیشد.

جزئیات نتایج طراحی در سایت رسمی مسابقات

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 22:4  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دوستانه، Arm

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:50  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

عناصر مهم در تولید led های رنگی

در جدول زیر ترکیبهای شیمیایی که برای ساخت LED ها مورد استفاده است را نشان می دهد. ترکیب های مختلف علاوه بر تاثیر گذاری در طول موج نور مرئی یا نامرئی، اختلاف پتانسیل و جریان مورد نیاز را هم تعیین می کنند.


ColorWavelength [nm]Voltage [V]Semiconductor material

Infraredλ > 760ΔV < 1.9Gallium arsenide (GaAs)
Aluminium gallium arsenide (AlGaAs)

Red610 < λ < 7601.63 < ΔV < 2.03Aluminium gallium arsenide (AlGaAs)
Gallium arsenide phosphide (GaAsP)
Aluminium gallium indium phosphide (AlGaInP)
Gallium(III) phosphide (GaP)

Orange590 < λ < 6102.03 < ΔV < 2.10Gallium arsenide phosphide (GaAsP)
Aluminium gallium indium phosphide (AlGaInP)
Gallium(III) phosphide (GaP)

Yellow570 < λ < 5902.10 < ΔV < 2.18Gallium arsenide phosphide (GaAsP)
Aluminium gallium indium phosphide (AlGaInP)
Gallium(III) phosphide (GaP)

Green500 < λ < 5701.9[46] < ΔV < 4.0Indium gallium nitride (InGaN) / Gallium(III) nitride (GaN)
Gallium(III) phosphide (GaP)
Aluminium gallium indium phosphide (AlGaInP)
Aluminium gallium phosphide (AlGaP)

Blue450 < λ < 5002.48 < ΔV < 3.7Zinc selenide (ZnSe)
Indium gallium nitride (InGaN)
Silicon carbide (SiC) as substrate
Silicon (Si) as substrate – (under development)

Violet400 < λ < 4502.76 < ΔV < 4.0Indium gallium nitride (InGaN)

Purplemultiple types2.48 < ΔV < 3.7Dual blue/red LEDs,
blue with red phosphor,
or white with purple plastic

Ultravioletλ < 4003.1 < ΔV < 4.4Diamond (235 nm)[47]
Boron nitride (215 nm)[48][49]
Aluminium nitride (AlN) (210 nm)[50]
Aluminium gallium nitride (AlGaN)
Aluminium gallium indium nitride (AlGaInN) – (down to 210 nm)[51]

WhiteBroad spectrumΔV = 3.5Blue/UV diode with yellow phosphor  


برای آشنایی و مشاهده جدول تناوبی عناصر اینجا کلیک کنید.

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۰ساعت 21:4  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دانلود کامپایلر CodeVisionAVR 2.05.3

وقتی نسخه ی evolutionary از مفسر محبوب دانشجویان ایرانی روی صفحه ی اول سایت HP info tech قرار گرفت انتظار نداشتیم تا ایراد های دست و پا گیر جدید همراه این نسخه که علاوه بر تغییرات اساسی در ویزارد و کدجنراتور آن علاوه بر ظاهر و جایگزاری مناسب پنجره ها، همراه آن بود به این زودی ها رفع شود. اما به هر حال امروز پروژه ها به محاسبات گسترده تری نیاز دارند که نرم افزارها در صورت نا سازگاری با خانواده های جدید میکروکنترلرها 32 بیتی و بیشتر، این  خطر وجود داشت تا به خودی خود جای خود را در دسکتاپ کاربران حرفه ای از دست بدهند. بنابر این Codevision  باید راهبردی برای مقابله با افزایش کاربران رقیب خاورمیانه ای اش بکند و الا uVision جای خود را تثبیت یا موقعیت خود را باز پس خواهد گرفت. این حرف به دلیل آن است که Keil ویزاردهای بسیار سریعتر و کم نقص تری نسبت به CAVR در نسخه های خود جایگذاری کرده و در نقطه ظعف اساسی کدویژن یعنی دیباگ ظرفیت قابل ملاحظه ای نشان داده و این برای HP info tech می تواند خبر بدی باشد.

یه هر حال نسخه ی جدید کدویژن تفاوت های زیادی با گذشته ی خود دارد و جذاب تر شده .. .

برای دانلود از هاست تکنو الکترو به ادامه مطلب بروید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 18:43  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

Expand

+ نوشته شده در  جمعه ششم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:9  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

درسهای زندگی استیو به دانشجویان فارغ التحصیل استنفورد چه بود؟


استیو جابز در سال ۲۰۰۵ در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه استنفورد شرکت کرد و یک سخنرانی مشهور در آنجا انجام داد. شاید بسیاری از شما قبلا این سخنرانی را دیده باشید اما در چنین روزی خواندن مجدد آن نکات زیادی را به ما یادآوری می کند و کسانی هم که تا به حال آن را ندیده اند می توانند از سخنان استیو جابز لذت ببرند.من امروز خیلی خوشحالم که در مراسم فارغ‌التحصیلی شما که در یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا درس می‌خوانید هستم. من هیچ وقت از دانشگاه فارغ‌التحصیل نشده‌ام. امروز می‌خواهم داستان زندگی ام را برایتان بگویم. خیلی طولانی نیست و سه تا داستان است.


ویدئوی این مراسم همراه با زیرنویس فارسی:
http://youtu.be/4hIInsiQMho

از مای مک


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۰ساعت 16:5  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

قهرمان سیب امریکایی، رفت

استیو جابز Steve Jobs -
1955-2011
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۰ساعت 13:2  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

کارنامه حسین منجزی؛ برق الکترونیک دانشگاه شریف با رتبه ی 187

در این مطلب نمرات دروس کنکور حسین منجزی دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد شوشتر را قرار می دهیم. ایشان ضمن ارسال این نمرات به علاقمندان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سفارش نموده اند تا در آزمون های آزمایشی شرکت کنند و به این روش بر استرس غلبه کنند.

زبان تخصصی: 3%
ریاضیات 37%
مدارهای الکتریکی 48%
الکترونیک 1 و2 48%
الکترومغناطیس 27% ( جزوه پارسه)
تجزیه و تحلیل سیگنالها و سیستم ها 27% ( منبع مطالعه کتاب اوپنهایم)
سیستم های کنترل 48% (منبع مطالعه کتاب آریاز برادرانی و اوگاتا)


با آرزوی موفقیت برای ایشان و قبولی شما علاقمندان به تحصیلات تکمیلی.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم مهر ۱۳۹۰ساعت 16:8  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

قبولی دانشجوی برق شوشتر در مقطع کارشناسی ارشد برق شریف

آقای حسین منجزی از دانشجویان برق ورودی 85 دانشگاه شوشتر در آزمون تحصیلات تکمیلی در رشته الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شده اند که ضمن اطلاع به علاقمندان به ایشان تبریک عرض می کنم.


+ نوشته شده در  جمعه یکم مهر ۱۳۹۰ساعت 0:0  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

پذیرش طراحی جزئیات تیم رباتیک در مسابقات زیردریایی های هوشمند

کمیته ی فنی مسابقات زیر دریایی های رادیویی و هوشمند مالک اشتر اسامی 61 تیم دارای مجوز ورود به مرحله ی ساخت را درسایت خود اعلام کرده است. با این تعریف 49 تیم از ادامه فعالیت در این رشته کنار رفته اند. تیم آپ ناویا از دانشگاه آزاد شوشتر، از جمله ی تیم های راه یافته به مرحله ی ساخت ربات است که می بایست طرح خود را تا بهمن ماه اجرایی کند. گفتنی است برای کسب امتیاز ورود به مرحله ی ساخت، مدارک ارسالی در مرحله ی طراحی جزئیات مد نظر بوده است. در این مرحله تمام موضوعات به کار رفته در ساخت ربات باید بصورت خلاقانه طراحی و جانمایی آن ها پیش بینی شود. در میانه ی شهریور ماه 1390 نتایج امتیازی این مرحله، بعد از پایان داوری محاسبه و اعلام خواهد شد. طی همایشی از برترین تیم های دانشجویی و آزاد شرکت کننده نیز تجلیل خواهد شد.


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 19:21  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

زیردریایی های هوشمند دانشگاه مالک اشتر چگونه رقابت می کنند2

موقعیت یابی در زیر آب کار ساده ای نیست، بدین معنی که بسیاری از ابزارهای ساده یا پیشرفته و پیچیده ی مکان یابی را در اختیار ندارید و ناچار هستید از ترکیب یا تغییر در نحوه ی کاربری آنها، سیستم جدیدی را پیاده و موقعیت خود را در زیر سطح آب تشخیص دهید، روشی نیز برای تصحیح خطاهای حتمی در نظر داشته باشید.

زیردریایی های هوشمند اغلب بدون دانستن اینکه کجا هستند قادر به اجرای انواع الگوریتم های مسیر یابی نخواهند بود این را در کنار تفاوت ماهیایی نیروهای زیر آبی قرار دهید تا به عمق مشکلات این موضوع پی ببرید. در واقع آنچه ما را از این مشکلات رهایی می بخشد تسلط بر ابزار و تجهیزات لازم و دانستن کافی برای اجرای یک پروژه ی عملی برای مسیریابی در اعماق آب است. ضمن مطالعه ی روش ها، متد خود را در انواع حالت های شبیه به موقعیت عملی باید بیاز ماییم و بهترین حالت برای سازش مهندسی را ثبت کنیم. نرم افزار اکسل برای من بهترین یار است چرا که هم ریاضی خوب بلد است و هم در ایجاد نمودارهای مورد نیاز در یک آن به کمک من می آید؛ به هر حال پیشنهاد من است. رعایت نکردن این اصل و موکول کردن اجرای تکه ای اجزای پروژه به بعد از نهایی شدن عملیِ آن باعث می شود تا شاید در نهایت مجبور شوید از راه اندازی آن قسمت صرف نظر کنید و این حالت به هیچ وجه بعید نیست.

اما موضوع مورد بحث ما برنامه مسابقات زیردریایی های هوشمند در دانشگاه مالک اشتر است. کمیته ی فنی این لیگ بسیار با احتیاط شروع بکار کرده است. در آغاز هدف نهایی مسابقات برخورد ربات به یک توپ نارنجی به قطر 25 سانتیمتر در عمق 50 سانتیمتری و در مرکز استخر بود. اما اینک دو مورد دیگر به آن اضافه شده که عبور از یک حلقه مربع شکل و نشستن بر روی یک سکو در زیر آب است که با رنگ قرمز و به مولد فرکانس سونار 40 کیلوهرتز و نشانگر نوری مجهز است. این ماژول های اضافه شده امکان کسب اطمینان و تصحیح هدف گیری برای ربات را دقیق تر می کند هر چند برای کشف این سه به تجهیزات کاملا متفاوتی نیاز است. استفاد از یک حسگر و هدف قرار دادن فقط یکی از این مشخصات هدف باعث افزایش خطا می شود اما به هر حال دانش فنی برای استفاده از هر سه و قرار دادن آنها در الگوریتم و بالا رفتن هزینه ها را هم باید در نظر داشت.

ادامه دارد

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ساعت 21:2  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

زیردریایی های هوشمند دانشگاه مالک اشتر چگونه رقابت می کنند

امروزه با کشیده شدن مسیر توسعه اقتصادی، اختلافات سیاسی، اهمیت تجاری و ... به حوزه ی دریا ها و اقیانوس ها، اهمیت ربات هایی که بتوانند ماموریت هایی در زیر آبهای عمیق انجام دهند، بیش از گذشته روشن شده است. این ماموریت ها در حوزه های مختلف آنقدر گسترده اند که نمی توان برای آن محدوده ای تعریف کرد؛ چه در زمینه ی فنی و تکنیکی و چه در اهمیت پروژه ها.

مسابقات رباتهای زیر دریایی کنترل ازراه دور و هوشمند در دانشگاه صنعتی مالک اشتر زمینه ای روشمند را ایجاد کرده تا امسال بیش از صد تیم دانشجویی و دو تیم دانش آموزی برای پر امتیاز تر پیاده کردن قوانین آن در زمینه تئوری و عملی با هم رقابت کنند.

شرکت کنندگان می بایست پس از شش ماه مطالعه، طرح خود را به هیات داوران تقدیم کنند تا ضمن رقابت در طراحی با دیگر تیمها، اجازه ی ورود به مرحله ی ساخت را کسب کنند. برترین های این مرحله جوایز نقدی تا سه میلیون تومان دریافت می کنند و بعد از آن تیم هایی که 55% امتیاز نهایی را کسب کرده باشند میتوانند طرح خود را اجرا کنند و در یکی از استخر های اصفهان، پس از بازبینی و ارائه مستندات ساخت، برای کسب جایزه ی 5000000 تومانی، رباتهای زیر سطحی خود را در سه مرحله ی مختلف به آب بیندازند. در کنار آن ربات های هوشمند لیگ جدا گانه ای دارند و قوانین مسابقه ی آنها کاملا متفاوت است.

ادامه دارد. ..


+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 21:21  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

شهادت داریوش رضایی نژاد؛ دانشجوی برق، در یک عملیات ترور امریکایی

داریوش رضایی نژاد دانشجوی برق دانشگاه خوواجه نصیر الدین طوسی تهران، روز گذشته در پی تیراندازی افراد تروریست به سوی او ، همسر و فرزند خردسالش به شهادت رسید. امروز مراسم وداع با این دانشجو که گفته می شود با برنامه ی صلح آمیز هسته ای ایران در ارتباط بوده است، از دانشکده برق دانشگاه مطبوعش برگزار شده و تلاش ها برای رهگیری عاملان این جنایت آغاز شده است.

پیش از این سه تن از اعضای هیات علمی دانشگاه های پایتخت به جرم تاثیر گذاری در روند جهش علمی ایران هدف سوء قصد جوخه ی ترور وابسته به رژیم صهیونیستی قرار گرفتند.

آقای دکتر فریدون عباسی از قربانیان این جنایت که خوشبختانه آسیب جدی ندیده است همینک ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را به عهده دارد. بلافاصله پس از این انتصاب سرعت و تغییرات محسوسی در به نتیجه رسیدن تلاش های هسته ای ایران نمود پیدا کرد، به گونه ای که نیویورک تایمز در مقاله ای، بازمانده عملیات 8 ماه پیش اوباما در ایران است را عامل اصلی این پیشرفت ها دانست.

تلاش های کور غرب برای بالا بردن هزینه ی حفظ عزت و غرور ملی ایرانیان در حالی با استفاده از روش های غیر انسانی پی گیری می شود که گزینه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و دیپلماتیک سرانجامی جز شکست های متوالی و ناامید کننده برای عاملان در پی نداشته است.

برای روح بلند او و یاران دانشگاهی اش آرزوی تعالی بیشتر آرزومندیم

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم مرداد ۱۳۹۰ساعت 17:30  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

چهاردهمین کنفرانس دانشجویی مهندسی برق کشور (ISCEE)

با استعانت از درگاه خداوند منان چهاردهمین کنفرانس دانشجویی مهندسی برق کشور (ISCEE) در روزهای 15 الی 17 شهریور 1390 به میزبانی دانشكده انرژيی دانشگاه صنعتی کرمانشاه و با پشتیبانی سازمان علمی دانشجویی مهندسی برق برگزار خواهد شد.

با برگزاری جلسات ارائه مقاله، كارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی، این كنفرانس مجمعی مناسب را برای بحث و تبادل نظر در خصوص جدید‌ترین مباحث مهندسی برق در اختیار شركت كنندگان قرار خواهد داد. كمیته برگزاری كنفرانس از همه دانشجویان، محققان و اهالی صنعت برق دعوت می‌كند تا با ارائه مقاله، پیشنهاد كارگاه‌های تخصصی و شركت در نمایشگاه جانبی شركت فعالی را در كنفرانس داشته باشند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ساعت 20:26  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

Proteus Professional 7.8 SP2 دانلود با پچ و کرک رایگان

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 1:6  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

با جستجوگر داک؛ از تگ ها در امان باشیدبعد از مدتی استفاده از "داک داک گو" رنگ گوگل را از یاد ببرید

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 0:16  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دانلود همیار الکترونیک (Electronics Assistant )

Download (500 kb)

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 0:20  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

بازوی رباتیک از ضربه زدن تقلید میکند

این آقا وقتی فهمید که سیستم بازوی رباتی مرکز فضایی آلمان چنان عکس العمل طبیعی نشان می دهد که کار با چکش را هم یاد گرفته، با یک چوب به سراغ ربات بیچاره رفت تا ببیند ربات ها برای شورش خونبار بر علیه انسانها چقدر آماده هستند. تمام کاری که شبیه سازی شد، این بود که نحوه عکس العمل و میزان دوام و پایداری این دستگاه مکانیکی ارزیابی شود.


اما این ربات حتی بعد از یک ضربه سریع و محکم هم، بدون مشکل کار عادی اش را انجام می دهد. این دست مکانیکی از ۵۲ موتور و تعدادی تاندون مصنوعی بسیار قوی تشکیل شده است. این مرکز به تازگی به یکی از این دست های آهنی شیوه استفاده از چکش را هم آموزش داده بود.


در انگجت می توانید ویدیوی حمله به دست رباتی با چوب بیس بال را ببینید. به گمانم بازوی آهنی را می توان اولین عضو شبکه کامپیوتری اسکای نت برای مقابله با انسان ها دانست.


narenji.ir

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 15:31  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

ربات های مین یاب خودکار؛ شناخت محیط

همه ی ربات های خود مختار باید بتوانند تا حد قابل قبول و مطلوبی نسبت به محیط اطراف خود شناخت پیدا کنند. استفاده از انواع سنسورها روش معمول برای ایجاد چنین شناختی در ربات ها است. مهمترین سنسور ربات های مین یاب همانطور که از اسم آن مشخص است سنسور فلزیاب آن است. و بعد از آن سنسورهای موقعیت یابی دارای اهمیت هستند.

Ref


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:54  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

معرفی نرم افزار videoocx برای پردازش تصویر آسان

این نرم افزار کمکی با ملحق شدن به نرم افزار مفسر شما ( وی بیسیک، وی سی پلاس پلاس و یا بورلند سی) امکان پردازش تصویر آسان را فراهم می کند. کتابچه ی راهنمای کامل و 14 روز استفاده ی رایگان بعلاوه سادگی بکارگیری آن بطوری که فقط کافی است بعد از نصب، چند قسمت از پارامتر ها را تنظیم کنید و چند خط برنامه به برنامه ی اصلیتان اضافه کنید. این قدرت را دارد تا بتوان در تحقیقات پیشرفته پردازش تصاویر و یا برنامه های ماشین بینایی ساده از آن برای پردازش استفاده کرد. در حال حاضر من از آن برای اندازه گیری فاصله ی یک جسم با لیزر استفاده می کنم وبسیار کارم را ساده کرده است.videoocx.exe (1590 kb)

VideoOCX Help (159Kb)

WebcamOCX (370Kb)

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 15:22  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

برنامه نویسی شی گرا، مفهوم وشناخت NET.

برنامه نویسی در محیط دات نت فریم ورک بر پایه اشیا انجام می گیرد. اشیا طرحهای برنامه پذیرند که می توانند نمونهایی از بسته های از دادهای مرتبط و دستورات باشند. اشیا طرحهای کامل و خاصی برای دیگر اعضای محیط برنامه هستند، بدون این که جزییات کارهای درونی خود شی مطرح شود. اشیا از یک قالب به نام کلاس ساخته می شود. کلاسهای کتابخانه ای پایه NET. یک سری کلاسهایی برای درست کردن اشیا در برنامهایتان آماده کرده اند. همچنین شما می توانید از محیط برنامه نویسی Microsoft Visual Studio برای درست کردن کلاسهای اختصاصی خودتان استفاده کنید. در این مقاله شما با مقدمات برنامه نویسی شئ گرا آشنا می شوید.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:20  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دانلود شبیه ساز رباتیک ویباتز 6

+ نوشته شده در  جمعه نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 2:27  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

ساخت گارد ریل مانع سقوط خودرو در دره توسط دانشجوی برق شوشتر

دانشجوی رشته الکترونیک دانشگاه آزاداسلامی شوشتر موفق به ساخت گاردریل جدید شد.

آقای محمد شانه سازان دانشجوی کارشناسی رشته الکترونیک درمورد وسیله ابداعی خود توضیح داده است که : گارد ریل ساخت وی از نوعی رول برینگ تشکیل شده است که ازرولهای بالا وپایین محور های تمام آنها به یکمتصل است.این استوانه ها به محض برخورد یک وسیله با آنها به چرخش در می آیند وآن شیء را به جلو حرکت میدهند در گارد.

وی افزود. ریلهای فعلی اگر شیء با سرعت بسیار به آن برخورد کند ممکن است گار ریل از جا در آمده وبه درون دره سقوط کند ولی با نصب گارد ریل جدید هر چه شیء محکم تر و باشتاب بیشتر بر خورد کند این استوانه ها باسرعت بیشتر حرکت کرده وشیء مذ کور را به جلو (جاده) هدایت می کند

گفتنی است ا آقای شانه سازان در مسابقات بروکسل بلژیک شرکت کرد و موفق به کسب مدال نقره به خاطر اختراع ریل گارد جدید شد.

همچنین وی موفق به کسب مقام دومی در مسابقات اختراعات بسیج استان خوزستان شده است.
+ نوشته شده در  سه شنبه ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:51  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

معرفی نرم افزارهای شبیه ساز الکترونیک

در این بخش تعدادی از نرم افزار های شبیه ساز الکترونیک را معرفی می کنیم و لینک دانلود آن را هم آورده ایم. این نرم افزار ها در رابط گرافیکی با هم متفاوت اند، قابلیت های متفاوفتی هم دارند اما در نتایج محاسبات بندرت می توان اختلافی پیدا کرد که آن هم وابسته به دقت نرم افزار و احتمالا قابل رفع است. برای مثال در نرم افزار (Proteus) امکان راه اندازی میکروکنترلرها (MCUS) وجود دارد و در نسخه های جدید آن امکان ارسال فایل اولیه ی (COF.) و (EEPROM) نیز هست که بسیار به برنامه ساز کمک می کند. اشکال اینجا است که کدها در نرم افزار دیگری ایجاد و توسعه می یابند و پروتئوس قادر به ایجاد تغییر در آن نیست. اما در (VMLAB) اینگونه نیست. این نرم افزار علاوه بر اینکه فایلهای (HEX.) را فراخوانی میکند رابط بسیار ساده و با انعطاف بیشتری دراختیار می گذارد. همچنین می تواند در پنجره هایی برنامه ی قابل ویرایش را نشان دهد و در تعریف کلی (Proteus) بدون دردسر است. این راهم به حجم کم این نرم افزار و رایگان بودن آن اضافه کنید.

پروتئوس (Proteus): این نرم افزار قابلیت شبیه سازی پردازنده ها و میکروکنترلر ها را دارد.

اُرکد (Orcad): ویژه ی طراحی برد مدار(PCB) است و نرم افزار همراه آن، پی اسپایس (PSPICE) کار تحلیل را انجام می دهد.

فلستد(FALSTAD): یک نرم افزار رایگان مبتنی بر جاوا (JAVA) است. این نرم افزار شبیه ساز که مبانی الکتریکی و دیجیتال را بسیار زیبا و با دقت خوب نمایش می دهد کار آی سیرکت (icircuit) است و در منبع اپ استور (app store) عرضه می شود. شما نمی توانید آن را دانلود کنید ولی با نصب نیازمندی های جاوا در مرورگر اینترنتی خود براحتی بصورت آن لاین می توانید با آن کار کنید. آی سیرکت (icircuit) مرکز طراحی و آزمایش مدارهای آی پد (ipad) و آی فون (iphone) است همین است که کار کردن با نرم افزار مورد تایید آنها را لذت بخش می کند. آقای فرانک ای کروگوئر یک فیلم برای معرفی آن در سایت رسمی آی سیرکت قرار داده است و در این لینک می توانید آن را مشاهده کنید. (رایگان)

وی ام لب (VMLAB): این نرم افزار و شبیه ساز در واقع ساده شده پروتئوس (Proteus) است. این نرم افزار می تواند با وین ای وی آر (Win-AVR) مجتمع شود و محاسبات آنالوگ و دیجیتال را انجام دهد. نسخه های آن رایگان است و برای دیباگ "واقعا" بدرد می خورد. (رایگان)

ان آی مولتیسیم (NI Multisim): این نرم افزار تحلیلی الکترونیک ناژنال اینسترامنت (National instruments) است.

تی اسپایس (TI Spice): نرم افزار تکزاس اینسترامنت(Texas instruments) است و بصورت رایگان و مبتنی بر اسپایس (Spice based) ارائه شده است. (رایگان)

تینا (Tina): نرم افزار تی آی (Ti's) الکترونیک است و قابلیت شبیه سازی حافظه ها و پردازنده ها (MCU) مدارهای کجتمع برنامه پذیر، زراحی مدار چاپی و ... را دارد. 

کوکس (Qucs): این نرم افزار با رابط گرافیکی (GUI) قادر به شبیه سازی مدارات سیگنال بزرگ و سیگنال کوچک و رفتارهای نویز است و نتایج را در انتهای تحلیل نمایش می دهد. (رایگان)

+ نوشته شده در  شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 13:44  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

سال نو، بهار نو مبارک

سال نو رو به همه دوستان تبریک عرض می کنم، امیدوارم در سال جدید موفقیت و لحظه های پر سود و گران مایه ای در انتظار باشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 23:51  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

اصفهان: افتتاحیه مسابقات ملی زیردریایی های رادیوکنترل و هوشمند

از راست: محمود شمسی پور - سید داود هاشمی- محمد گلبهار زاده - مهدی قنواتی- وحید تنورساز- سهراب طهماسبی - ثمین حامی پور - علی گندمی

تیم جدید آپ ناویا با ترکیب دانشجویان گروه مکانیک و فارغ التحصیلان گروه برق و الکترونیک همچنین با حضور مشاورین آقایان تنور ساز و قنواتی برای ساخت ربات های طوفان1 (رادیوکنترل) و طوفان2 (هوشمند) فعالیت خود را آغاز کرده اند. همانگونه که از عکس بالا مشخص است هدف از ساخت این دو رباط رقابت با شرکت کنندگان در دومین دوره مسابقات ملی زیردریایی های کنترل از راه دور و هوشمند است که با سفر به اصفهان در تاریخ 17 تا 19 اسفند 1389 برای شرکت در مراسم افتتاحیه کارگاه های آموزشی کار خود را آغاز کرد. موضوعات ارئه شده در کارگاه های با کیفیت آموزشی در پایین آمده است:

*شناخت و معرفی زیردریایی

*آشنایی با اصول طراحی پروانه
*معرفی سیستم رادیوکنترل
* روش های هوشمندسازی در زیردریایی
*ساخت بدنه و استفاده از مواد کامپوزیت
*روش های آب بندی قسمت های ثابت و متحرک
*معرفی باطری و سیستم برق رسانی
*معرفی و نحوه بکارگیری المانهای سیستم رانش
+ نوشته شده در  جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ساعت 17:28  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

پذیرش فنی تیم پارس-3 برای حضور در مسابقات بین المللی رباتیک آزاد ایران 1390

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 22:40  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

نمایش ماکت بازوی مکانیکی

در لینک زیر می توانید فیلم اولین آزمایش [ماکت] بازوی ربات را دریافت کنید. در این آزمایش بازوی مکانیکی که با سه موتور سروو راه اندازی شده است یک چرخ را به وزن حدودا 100 گرم بلند می کند.

با تشکر از عباس عزیز و آقای محراب که در اجرا ی آن کمک کردند.

Download
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 1:25  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

شرکت در نظر سنجی نام خلیج فارس در گوگل مپ

شرکت در نظر سنجی نام خلیج فارس در گوگل مپ

در قرن بست و یکم یک اتفاق نادر افتاده، در حالی که هزاران قمر مصنوعی در حال گشت زنی به اطراف زمین هستند و عکس و فیلم و ... تهیه می کنند؛ بتازگی یک سایت معروف از کشف خلیج جدید در آسیای میانه خبر میدهد. این سایت برای نام جدید این خلیج را به نظر سنجی گذاشته است.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 16:47  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

گزارش دومین lگردهمایی عمومی گروه رباتیک شوشتر 21 بهمن 89

امروز ساعت 10:30 دقیقه جلسه با سرود ملی آغاز شد و طبق برنامه بعد از طرح موضوع انتخاب مدیر مسابقات و مدیر آموزش مطرح شد. نامزد های تصدی این دو پست، پس از مشورت با اعضا بر روی سن رفتند و دیدگاه های خود را بیان نمودند. در سالن اکثرا بچه های فعال رباتیک از گروه های مختلف آموزشی برق، مکانیک و کامپیوتر بودند. آقای مهندس تنور ساز از اساتید گروه مکانیک همراه گروه تازه نفس آپ ناویا، بچه های جاوید، ققنوس، فالیز، صاعقه و پارس و همینطور تعدادی از اعضای جدید رباتیک در سالن، پس از شنیدن اظهارات و نقطه نظرات نامزدها و سخنرانی آقای گنج فرصتی نیز برای رایزنی یافتند. شرکت کنند گان باید از میان آقایان احمدرضا جعفری (دارنده مقام اول ملی برنامه نویسی) و علی زادی (عضو تیم فالیز و دارنده مقام اول مسابقات شوشتر89)، و عادل کرمی ( عضو تیم پارس و از اعضای قدیمی کلاس85) یک نفر را برای مدیریت مسابقات و یک نفر را برای مدیریت آموزش گروه رباتیک شوشتر انتخاب می کردند. با آغاز رای گیری، حاضرین اسامی نامزد های مطبوع خود را بر روی کاغذهای شماره سریال دار مخصوص نوشته و به صندوق شیشه ای انداختند. در پایان شمارش آراء آقایان جعفری (آموزش) و کرمی (مسابقات) پیروز انتخابات؛ مسئولیت های جدید در گروه رباتیک را به عهده گرفتند.

مرحله ی بعدی اعطای تقدیر نامه ها و تایید نامه های کمیته مسابقات به شرکت کنندگان و برگزار کنندگان دومین دوره مسابقات رباتیک داخلی شوشتر بود.

سپس میزگرد سرپرست گروه و نمایندگان با اعضای گروه آغاز شد که با موضوعات داغ و تازه دنبال شد و البته با حاشیه هایی نیز همراه بود. موضوعات آموزشی و نحوه ی اجرای آنها، موضوع کسب نتیجه و تجربه، انتقال دانش فنی، پیشنهادات و انتقادات در موضوعات مختلف همچون گزارش کارها و نظارت بر فعالیتهای گروه ها نیز مطرح شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۹ساعت 23:16  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دستور کار و زمانبندی دومین گردهمایی گروه رباتیک دانشگاه آزاد شوشتر

گردهمایی، روز پنجشنبه راس ساعت 10:30 در محل آمفی‌تاتر مرکزی  برگزار خواهد شد.

ابتدا درباره وظایف و مسؤلیتهای «مدیر آموزش» و «مدیر مسابقات» توضیحاتی داده می‌شود. سپس از کسانی که مایل هستند دعوت می‌شود تا کاندید یکی از این دو  پست مذکور شوند. پس از آن، کاندیداها خودشان را به اعضای گروه معرفی می‌کنند و سوابق فعالیتهای خودشان را شرح می‌دهند.

پس از آن، مراسم اهدای لوح تقدیر به برگزیدگان دومین دوره مسابقات رباتیک شوشتر، برگزار خواهد شد.

سپس فرآیند عضوگیری، تشکیل تیم، شرکت در مسابقات، ساخت رباتها و ... شرح داده شده و به سوالات و مشکلات اعضا پاسخ داده می‌شود.  

در ادامه مراسم، رای‌گیری انجام شده و آراء شمرده می‌شوند. نفرات اول و دوم احراز هر پست معرفی شده و نفر دوم به عنوان جانشین انتخاب می‌شود تا در صورت لزوم جایگزین نفر اول شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:18  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

اولین جلسه عمومی گروه رباتیک دانشگاه آزاد شوشتر

ایسکانیوز: باهدف شتاب بخشیدن به فعالیتهای رباتیک و حفظ و انسجام هرچه بیشتر گروههای رباتیک در دانشگاه ، اولین جلسه رباتیک واحد شوشتر در سالن آمفی تاتر دانشکده فنی و مهندس برگزارشد.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویان ایران "ایسکانیوز " در این جلسه که بیش از 50 عضو فعال گروههای رباتیک حضور داشتند سرپرست تیمهای رباتیک واحد شوشتر ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای گذشته و بررسی نقاط ضعف وقوت وفعالیت هرچه بیشتر این گروهها وارتقا کیفیت علمی تاکید کرد .
مهندس محسن گنج با اشاره به پیشرفتهای چشمگیر کشوربه ویژه در سطح مراکز آموزش عالی ودانشگاه ها درعرصه رباتیک گفت دانشگاه شوشتربا توجه به وجود پتانسیل های بسیار قوی درحوزه نرم افزاری وسخت افزاری قادر خواهد بود که در آینده ا ی نه چندان دوربه یکی ازقطب های مطرح رباتیک کشور تبدیل شود.
در این نشست مقرر شد که از این پس گروه رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی شوشتربا نام اختصاری srg شناخته شود و نشان مناسبی براساس این نام طراحی شود.

گفتنی است در ابتدای این نشست تصاویری از شرکت گروههای رباتیک واحد شوشتر در مسابقات مختلف کشوری به نمایش گذاشته شد.

------------------------------------------------------------------

این خبر را بطور تصادفی در خبرگزاری ایسکانیوز دیدم که دیدنش خالی از لطف نیست. باید از این خبرگذاری بخاطر اطلاعات دقیق و تعریف و تمجیدهایش تشکر کرد. یکی از اهداف این جلسه تعیی نماینده از میان دانشجویان بود که آقایان جلیلی و مرعشی و خانم فرهادی نامزد تصدی آن بودند، در انتخابات که در پایان جلسه برگزار شد حاضرین آقای مرعشی و خانم فرهادی رای دادند. فیلمی که بر روی پرده نمایش داده شد مربوط به بازی تیم های پارس و کلاس85 در مسابقات رباتیک دانشگاه امیرکبیر و تیم جاوید در مسابقات ملی دانشگاه صنعتی اصفهان بود. در حین برگزاری بچه های برق ورودی 85 در اعتراض به حرف ها و ادعاهای یکی از نامزدهای انتخابات جلسه را ترک کردند. از قرار معلوم قرار است در آخر هفته ی جاری جلسه ی دوم نیز برگزار شود.
لینک اصل خبر

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 0:20  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

مسابقات ملی طراحی و ساخت پرنده های بدون سرنشین

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 14:43  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دانلود نسخه ی کامل CC studio

دانلود نسخه ی کامل شبیه ساز و کامپیالر سی سی اس

download

لینک کمکی

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 18:9  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

آلبوم دومین دوره مسابقات رباتیک شوشتر 89

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:7  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

همکار و مشاور تیم پارس

برای اصلاح و ایجاد تغییرات در مکانیک، سیستم الکتریکی و منطقی ربات پارس1 به همکار و مشاور نیازمندیم. دوستان علاقمند با توجه به اینکه جهت ثبتنام در مسابقات ربوکاپ آزاد 2011 چند روزی بیشتر فرصت نداریم، هرچه سریعتر آمادگی خود را از طریق ارسال مشخصات بصورت خصوصی در وبلاگ یا رایانامه به آدرس d2006h@gmail.com اطلاع بدهند. گفتنی است علاقمندانی که تجربه ی قبلی ندارند بعنوان مشاور بصورت پاره وقت با هدف آموزشی می توانند عضو گروه باشند.

پ ن : _0_این پست تا تاریخ 5 بهمن 1389 اعتبار دارد
_1_ دوستان عزیز حتما آدرس ای میلشون رو بذارن چون همه جواب ها رو نمیشه بصورت کامت گذاشت. متشکرم
_2_حتما مشخص کنید که قصد دارید عضو باشید یا مشاوره بدین؟
دوم اینکه تعداد برای عضویت محدوده (طبیعتا) و سعی می کنیم حد اکثر رو بپذیریم اما برای مشاوره حدی نیست
_3_همین که قابل دونستید و پیام دادین بی نهایت سپاسگذارم[گل]
_4_هرکس فقط میتونه برای خودش ثبتنام کنه و ثبتنام برای افراد بصورت غیابی امکانپذیر نیست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۹ساعت 13:6  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

آیین نامه جدید انضباط رفتاری دانشجویان؛ شورای انقلاب فرهنگی منتشر کرد

فارس: آئين‌نامه انضباطي دانشجويان به دليل اهميت مسئله پوشش در دانشگاه‌ها و ضرورت اتخاذ رويه واحد در اين خصوص با مشخص كردن مصاديق غير مجاز پوشش دانشجويان دختر و پسر در دانشگاه‌ها اعلام شد.


شرح آیین نامه را می توانید در ادامه مطلب ببینید.

پ ن: اگرچه این آیین نامه انظباطی اسلامی است اما با مطالعه آن می شود گفت که به طور تقریبی هفتاد درصد آن کپی شده از قوانین انضباطی دانشگاه آکسفورد است و بعضی پاراگراف ها حذف و بعضی اضافه شده اند.

البته این نقص بزرگ هم وجود دارد که اصلا هیچ تعریفی در حوزه ی اجرایی مورد توجه نبوده و ممکن (حتما) است بعضی دانشگاه ها تند و بعضی کند عمل کرده و دودش مثل همیشه به چشم ما دانشجویان برود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ساعت 18:36  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

سایت رسمی مهمترین رقابتهای رباتیک ملی ایران آغاز بکار کرد؛ ایران اپن 2011

جدول زمانی مسابقات رباتیک ملی در ماه های آینده:

* سومین دوره مسابقات رباتیک آزاد گیلان

رشته های مسابقه:شبیه سازی دو بعدی فوتبال-شبیه سازی سه بعدی فوتبال-فوتبالیست یک به یک-مین یاب خودکار-تعقیب خط-ربات های نمایشی- تاریخ برگزاری: بهمن ماه 89  سایت مسابقات

* اولین دوره مسابقات رباتیک کشوری استان ایلام

رشته ها :مسیریاب معمولی-مسیریاب ویژه- تاریخ برگزاری: 1 و 2 دی ماه89 - سایت  www.tvtocup.com

*دومین دوره مسابقات کشوری رباتیک شاهین شهر

مجری: سازمان رفاهی تفریحی شهرداری شاهین شهر

رشته ها :مسیریاب- ماز - میکروماوس - آتش نشان سایز بزرگ - برگزاری: 18 لغایت 20 اسفندماه 89

سایت مسابقات


*مسابقات رباتیک سبلان

مجری : بنیاد فرهیختگان منتظر استان اردبیل

رشته های مسابقه:تعقیب خط - مین یاب - جنگجو - شبیه سازی دو بعدی فوتبال - نمایشگاه اختراعات -تاریخ برگزاری : بهمن ماه 1389 - سایت مسابقات

********* مهمترین رقابت های ملی ایران *********

ایران اوپن 2011

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ساعت 1:54  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

آشنایی با آچار های کانکتور ساز

حین اجرای پروژه ها متوجه اهمیت کابل های ارتباط دهنده شده ایم. کابل هایی که باید دو قسمت از مدار را به هم ملحق کنند، اتصالشان به مدار الکتریکی از طریق کانکتور ها برقرار می شود. آچارهای مخصوص در عرض چند ثانیه می توان کابل ها را به اندازه ی دلخواه قطع کرد، شیلد محل مورد نظر را برداشت و آن را به کانکتور متصل کرد. این آچار ها در اندازه های مختلف و ویژه ی مدل خواص یا چند کاره عرض می شوند و قیمت نصبتا گرانی دارند. بنابر این از عهده ی خرید همه ی آن ها بر نمی آییم (هر کدام بین ده تا چهل هزار تومان). برای آشنایی با انواع آن می توانید به صفحه ی زیر مراجعه کنید.

http://www.proskit.com.tw/en/product/product_browse.asp?catid=5

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۹ساعت 17:56  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

رفع مشکل رگولاتور ها برای تامین توان بیشتر

در این مدار با اضافه کردن دو ترانزیستور به تنظیم کننده ی ولتاژ این امکان را می دهیم که آمپر بیشتری به بار تزریق کند. 

در این روش می توان حداقل پنج آمپر برای مدار تامین کرد. که با محاسبه بسته به نوع ترانزیستور ها و بتای فوروارد آنها بدست می آید.

پ ن : در نظرات مدال ترانزیستورها نا مناسب اعلام شده که دقیقا درست است، همانطور که در توضیحات اشاره شده در شماتیک بالا از مدل ضعیف ترانزیستور استفاده کرده ام که حد اکثر 300 میلی آمپر اضافه می تواند تامین کند بنابر این شما باید ترانزیستور بهتری انتخاب کنید که بسیار مهم است. مقاومت باری که در خروجی هست هم برای بی بار نماندن است و مقدار حد اقل دارد. بنابراین با اضافه کردن مدارات مصرف کننده نیازی به آن مقاومت نیست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم آذر ۱۳۸۹ساعت 13:31  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دانشجویان برق؛ برنده ی مدال های مسابقات رباتیک شوشتر 89

احمدرضا جعفری و هم تیمی هایش 170000 تومان جایزه ی دومین دوره مسابقات رباتیک داخلی شوشتر را از آن خود کردند. تیم فالیز در هر دو دوره مقدماتی و فینال برترین شرکت کننده شناخته شد و به مقام اول دست پیدا کرد. تیم جاوید نیز مقام دوم را کسب کرد و با قرار دادن توپ در سبد با اختلاف زمانی مدال نقره به ارزش 120000تومان دریافت کرد. تیم ققنوس نیز پس از آن دو برنز گرفت و رتبه ی سوم را کسب کرد. شایان ذکر است در این رقابت ها که در روز یکشنبه 14 آذر با سخنرانی دکتر خورشیدی آغاز شد، قرار بود تیم خلاق نیز معرفی شود اما داوران بازی ها به نتیجه ی واحدی نرسیدند.

تا این لحظه سایت دانشگاه شوشتر از برگزاری و نتایج حاصله خبری بر روی خروجی حود قرار نداده است و عکس و فیلم روابط عمومی بدست ما نرسیده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیستم آذر ۱۳۸۹ساعت 19:52  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

شهادت یک استاد دانشگاه و مجروحیت دکتر عباسی در حادثه تروریستی تهران


شهید دکتر شهریاری

هر که را من دوست بدارم؛ او را خواهم کشت و هر کس را که من بکشم، خود خون بهای اویم

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 21:15  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

محاسبه فیوز بیت های avr

با مراجعه به لینک زیر می توانید فوری فیوزبیت های انواع  avr ها (mega32 mega2560 , ... ) را سریع بدست آورید.

ماشین حساب فیوز های avr

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۹ساعت 0:29  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

استیو کامپیوتر اپل مونتاژ دستی خودش را حراج می کند+عکس

 

به گزارش فارنت و به نقل از پایگاه اینترنتی cultofmac ،موسسه حراج کرسیتی لندن اعلام کرد که این شرکت به زودی یکی از رایانه‌های شخصی شرکت اپل که توسط استیو وزنیاک موسس اپل به صورت دست ساز مونتاژ  شده است را به حراج می‌‌گذارد.

این رایانه که از آن عنوان یک مزایده خاص نام برده شده است دارای برچسب شماره ۸۲ شرکت اپل و دارای مادربورد ،کاست ریدر ،راهنما و جعبه حمل و نقل است که در وضعیت خوبی نگاهداری شده و در آن نیز نامه ای از استیو جابز مدیر بخش فروش آن زمان بچشم می‌خورد که در مورد بازگشت محصول در صورت ایراد و اشکال توضیحاتی داده شده است نیز وجود دارد.

سری رایانه‌های اپل ۱ در حقیقت یک جور کار مونتاژ و اسمبل دست ساز بوده که توسط موسس شرکت اپل یعنی استبو وزنیاک در سال ۱۹۷۶ ساخته شده و با قیمت ۶۶۶٫۶۶ دلار به فروش می‌رسید  و در حقیقت جرقه رایانه‌های خانگی از آن زمان زده شد.

از این سری رایانه‌ها در حدود ۲۰۰ عدد تولید شده است و در حدود یک چهارم از این تعداد هنوز هم قابل استفاده بوده و در کلکسیون ها نگاهداری می‌شود.

یکی از این سیستم‌ها در سال ۱۹۹۹ با قیمتی در حدود ۵۰ هزار دلار به فروش رسید  ولی حراجی کریسیتی با توجه به شرایط خاص این سیستم برای آن قیمت پایه ۱۵۰ هزار یور و(۲۴۰ هزار دلار )را در نظر گرفته است و قرار است در تاریخ ۲۶ نوامبر این حراجی صورت بگیرد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم آبان ۱۳۸۹ساعت 22:39  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

چرا سیگنال ac از خازن عبور می کند؟

اگر بخواهید بدانید چرا سیگنال های ac از خازن عبور می کنند و نمیتواند از عبور آنها جلوگیری کند ولی راه سیگنال dc را براحتی می بندد این تصویر که از جزوه ی یک نابغه گرفته شده است را حتما ببینید! (حتی اگر رشته شما برق نیست ببینید).


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هفتم آبان ۱۳۸۹ساعت 21:15  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

بازدید علمی-صنعتی از کارخانه ایران خودرونظر به مساعدت وزارت محترم صنایع و معادن در خصوص امکان بازدید شرکت‌کنندگان در دومین دوره رقابت‌های بین‌المللی رباتیک جام دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سومین دوره مسابقات ملی خوارزمی، از بخش‌های مختلف کارخانه «ایران خودرو» در تاریخ 12 آبان ماه جاری، مقتضی است در صورت تمایل به شرکت در این بازدید علمی– صنعتی، درخواست رسمی خود را حداکثر تا تاریخ  7 آبان بصورت پیام خصوصی در این وبلاگ درج نمایید یا با مراجعه حضوری به کارگاه رباتیک واقع در مجتمع رفاهی مشخصات خود را ثبت نمایند.

با سپاس فراوان


+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم آبان ۱۳۸۹ساعت 0:33  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

نتیجه بازی دوم پارس؛ 200 امتیاز مثبت + 200 امتیاز منفی

سلام - متاسفانه در بازی دوم وارد خانه ممنوعه شدیم و امتیاز مینهای کشف شده را از دست دادیم. دلیل این اشتباه هم تعریف اشتباه محل خانه های ممنوعه بود. پس از اعتراض به کمیته ی داوری بخاطر دیر اعلام کردن محل خانه های ممنوعه آقای معین نیک زاد قول داد تا فرصت بدهد تیم پارس شایستگی خود را در 10 دقیقه نشان دهد. اما هنگام رسیدن نوبت بازی ما نظر ایشان عوض شد و گفتند تیم های دیگر به این نظر من اعتراض دارند و بنابر این فقط اجازه بازی بدون امتیاز و بدون تاثیر برای نشان دادن حقیقت بصورت تست بعد از پایان همه ی بازی ها به ما دادند (که آن هم نزدیک بود حذف کنند). که با اجرای خوبی همراه بود. اما در نتیجه نهایی از صعود به فینال جا ماندیم.

در آخر از همه دوستان عزیزم که در این مدت با لطف بسیار یک ساعت هم ما را تنها نگذاشتند، صمیمانه تشکر و به خاطر اینکه انتظارات را بر آورده نکردیم عذرخواهی می کنم. ما در عین شایستگی نتوانستیم آنچه که شایسته ی دانشگاه شوشتر بود را به نمایش بگذاریم. به اعضای تیم خسته نباشید عرض می کنم و از زحمات آنها بخصوص آقای تاجی پور و آقای مهدی زاده، تشکر می کنم. 

در فرصت بعدی از حاشیه مسابقات مطالبی آماده کردم انشاالله پست می کنم. عکس و فیلم هم آپلود می کنم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سی ام مهر ۱۳۸۹ساعت 10:58  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

نتایج امروز؛ تیم پارس دهم شد - فردا روز سرنوشت ساز

نتایج امروز: اینجا 

گالری عکس امروز

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۹ساعت 22:14  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

آخرین روز کارگاه رباتیک؛ مسابقات خوارزمی 89 - دانشگاه امیرکبیر

همه چیز برای مسابقه آماده است. الان احساس خوبی دارم و فکر می کنم اگر خدا یاری کند و ربات پارس همانطور که در این تمرینهای آخر نشان داده بتواند در بازی هم خود را نشان دهد امتیاز خوبی بتوانیم کسب کنیم. در این آخرین پست قبل از مسابقات از همه دوستان که تا امروز باعث زحمت ایشان بودیم و در عوض با لطف فراوان ما را شرمنده خود ساختند سپاس گزاری می کنم. امیدوارم بشود و بتوانیم جبران کنیم.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۹ساعت 12:20  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

اعلام اسامی تماشاگران مسابقات رباتیک دانشگاه امیرکبیر

به اطلاع علاقمندان می رسانم در صورت تمایل برای بازدید از مسابقات رباتیک جام دانشگاه امیرکبیر و سومین دوره مسابقات رباتیک ملی خوارزمی دوستان می بایست تا تاریخ 21 مهر مشخصات خود را از طریق نظر خصوصی در این وبلاگ یا وبلاگ رسمی گروه رباتیک و یا مراجعه حضوری به کارگاه رباتیک واقع در طبقه همکف مجتمع رفاهی اعلام نمایند تا هماهنگی لازم با حراست دانشگاه برگزار کننده جهت ورود در ساعات بازدید عموم انجام شود. از همه دوستان برای حضور در محل مسابقات و بازدید از نزدیک در روزهای 27 و 28 و 29 مهرماه دعوت می شود. قابل ذکر است تاریخ تعیین شده از سوی کمیته ی برگزاری اعلام شده و قابل تمدید نمی باشد. همچنین از عزیزانی که در این مدت اظهار لطف نموده و برای تماشای مسابقات همراه تیم خواهند بود تشکر ویژه دارم. امید است تا نماینده ی شایسته ای برای گروه رباتیک دانشگاه شوشتر باشیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 22:18  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

پذیرش تیم پارس در مسابقات ملی خوارزمی 89 و جام دانشگاه امیرکبیر

خوشبختانه گزارش فنی تیم پارس در کمیته ی داوری ربات های جستجوگر خودکار Deminer autonomous پذیرفته شده و جزء 19 تیم اول (فعلا) پذیرفته شده از 89 متقاضی در پرتعدادترین لیگ امسال است.

امیدوارم امسال با امداد از خداوند و همت چند برابری اعضای تیم نتیجه ای قابل قبول و در حد تلاش و زحمتشان دریافت کنند.

دسترسی به  اطلاعات این رشته در لینک زیر مقدور است

اینجا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 18:29  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

بهترین های برق امسال معرفی شدند.

الکترونیک - ایمان خواجه نصیری - طراحی و شبیه سازی یکسوساز با بازده و حساسیت بالا در سیستم های شناسایی رادیویی

الکترونیک قدرت - روح الله عبداللهی - کاربرد مبدل 24 پالسه در بهبود شاخص های کیفیت توان در محرکه موتور القایی

قدرت سیستم - محمد رضا ملازاده شاهرودی - تکنیک نوین تخمین مولفه های متقارن هارمونیک ها ، با استفاده از شبکه عصبی

مخابرات سیستم - مصطفی کاظمی - الگوریتم فشرده سازی تصویر در فضای مکانی پیکسل ها

مخابرات میدان - مجتبی اسکندری چراتی - طراحی فیلتر میان نگذر با استفاده از ساختار زمین ناقص

کنترل - ایررضا زارع بیدکی - استفاده از روش فازی جبران توزیع شده موازی برای کنترل سرعت سیستم سروالکتروهید

کامپیوتر - دانیال خشابی - طراحی و بهینه سازی مدارات منطقی ترکیبی با استفاده از الگوریتم ژنتیک

iscee.ir
-------------------------------------------------------------------
دوست داشتم مفصل تر به این موضوع برسم اما وقت نشد و آپلود عکس هم سخته امیدوارم در فرصت بعدی جبران کنم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم مهر ۱۳۸۹ساعت 16:12  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

آخرین نسخه Winavr 2010 - codevision avr 2.04.4a 

Free download Codevision AVR 2.04.4a

کرک همراه فایل را باز کرده و در پوشه bin کپی نمایید.

Extract password: www.techno-electro.com

-------------------------------------------------------------

Free download win avr 2010

Extract password: www.techno-electro.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۹ساعت 17:35  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

ثبت نام دانشگاه آزاد شوشتر - رشته یرق

توضیحات درباره ثبتنام دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر در رشته ی برق 

طبق اطلاعیه مرکز آزمون دانشگاه آزاد ثبتنام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد در استان خوزستان از دوشنبه 22 شهریور 1389 آغاز می شود. از آنجایی که در سایت رسمی دانشگاه آزاد شوشتر خبری از وجود جدول زمانی برای مراجعه ی پذیرفته شدگان نیست.

هزینه ی ثبتنام:  پذیرفته شدگان باید مبلغ شهریه ی ثابت ( کارشناسی: 3587700 ریال) بعلاوه مبلغی با عنوان زبرجد (550000 ریال - خدمات آموزشی) و همچنین مبلغ حق بیمه (10000 ریال) را هنگام ثبتنام پرداخت نمایند. (جمع = 4147700 ریال) این هزینه فقط در موقع ثبتنام لازم است و بقیه ی شهریه که به تعداد واحد های درسی انتخابی وابسته است و تا پایان ترم تحصیلی برای پرداخت آن مهلت دارید.

مدارک لازم جهت ثبتنام

1- اصل مدرک دبپلم (یا کپی یا گواهی معتبر + تضمین مالی و تعهد برای ارائه ظرف مدت دو سال)

2- اصل شناسنامه عکس دار و دوسری کپی از تمام صفحات

3- اصل کارت ملی و یک نسخه کپی از آن

4- 6قطعه عکس تمام رخ پشت نویسی شده ( برای مشمولین 12 قطعه)

5- اصل و دو کپی از جدول صفحه ی 132 دفتچه آزمون

6- تکمبل فرم درخواست ثبتنام که در محل ثبتنام ارائه می شود. 


+شهریه ثابت رشته کاردانی برق: 2384400 ریال

+ نوشته شده در  شنبه بیستم شهریور ۱۳۸۹ساعت 15:7  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

تلفنتان را به میکروسکوپ تبدیل کنید

در ادامه مطلب خلاقیت فردی به نام مستعار کاریفو در تبدیل دوربین تلفن همراه خود به میکروسکوپ و عکسهای گرفته شده با آن را حتما ببینید. 


منبع: گیزمودو


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 17:29  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

برگزاری دومین دوره مسابقات رباتیک دانشجویان واحد شوشتر

خوشحالم که از این طریق خبر برگزاری دومین دوره مسابقات رباتیک داخلی واحد شوشتر رو به اطلاع دوستان برسونم. این دوره مسابقات، طبق پیش نویس قوانین؛ در رشته ای جدید برگزار خواهد شد. البته نتیجه نهایی بسته به نظر دانشجویان و اساتید واحد حتما تغییراتی خواهد کرد. در حال حاضر پیش نویس قوانین بر روی وبلاگ رسمی رباتیک دانشگاه شوشتر قرار گرفته و مسئولین برگزار کننده منتظر شنیدن نظرات و انتقادات شرکت کنندگان بالقوه ی این دوره رقابت ها قبل از شروع بکار کمیته اجرایی هستند. 

برای اطلاع بیشتر و دریافت پیش نویس قوانین دومین دوره مسابقات رباتیک داخلی به وبلاگ رسمی رباتیک دانشگاه شوشتر مراجعه نمایید.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۹ساعت 1:39  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

قابل توجه دانشجویان برق واحد شوشتر

قابل توجه دانشجویان برق واحد شوشتر

در صورت پذیرش مقاله شما در مرحله داوری سیزدهمین کنفرانس دانشجویی ملی برق ایران، جهت هماهنگی برای حضور و اجرای دفاعیه با مدیر وبلاگ تماس حاصل نمایند.

با آرزوی موفقیت بیش از پیش برای دوستان عزیز 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۹ساعت 16:41  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

فراخوان مقالات بین المللی

در این لینک شما می توانید به فهرستی از آخرین فراخوان های بین المللی در علوم مختلف دسترسی پیدا کنید و با ثبت آدرس میل در خبرنامه یا جستجوی موضوعی و کشوری آخرین اخبار کنفرانس با موضوع دلخواهتان را دریافت نمایید. 

www.research-conferences.com

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۸۹ساعت 23:54  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دانلود کتابهای نامی برق

کتاب سیستم های کنترل خطی....................................................... دکتر علی خاکی صدیق

کتاب بررسی سیستم های قدرت 2 ............................................................... احد کاظمی

کتاب سیستم های مخابراتی ........................................................................... کارلسون

کتاب طراحی دیجیتال .................................................................................. موریس مانو

کتاب ماشین های الکتریکی ................................................................................. چاپمن

کتاب ماشین های الکتریکی .............................................................................. فیتزجرالد

کتاب هوش مصنوعی ........................................................................... حسن عسگر زاده

کتاب الکترومغناطیس ......................................................................................... روتول

کتاب سیستم های کنترل خطی ............................................................................. اوگاتا

کتاب کنترل ....................................................................................................... نایس

کتاب بررسی سیستم های قدرت ................................................................. هادی سعادت

کتاب الکترونیک قدرت و درایوها ............................................................................... موهان

کتاب نظریه و تکنولوژی مدارهای الکتریکی .............................................................. جان برد

کتاب دیکشنری مدرن الکترونیک ...................................................................... رادولف گراف

کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال ........................................................................... توماس

مقدمه ای بر مدارهای الکتریکی ....................................................................... Ray Powell

 کتاب طراحی میکروپروسسور................................................................... Grant McFarland

 کتاب سیگنال ها و سیستم ها ...................................................................... Hwei P.Hsu

 کتاب میکروکنترلرها ........................................................................... Fernando E.Valdes

 
رمز عبور فایل ها در صورت نیاز :

www.kut-bargh.blogfa.com

منبع: انجمن علمی دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه
آپلود: علیرضا کسرائی
+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 14:48  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

مرجع دانش سیویلیکا

شاید برای شماجالب باشد تا بتوانید تاریخ های برگزاری کنفرانس های ملی و  بین اللملی را پیدا کنید. سایت سیویلیکا این امکان را به شما می دهد تا به راحتی تاریخ برگزاری کنفرانس مطبوعتان را بیابید و به بانک مقالات کنفرانس های گذشته دستیابید.

http://www.civilica.com/Calendar.html

موفق باشید

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 1:33  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

دانلود مجلات برق الکترونیک و مخابرات 2009

برای دانلود مجلات NUTA&Volts روی لینک کلیک کنید

برای دانلود مجلات IEEE Communication روی لینک کلیک کنید

امیدوارم مورد استفاده شما علاقمندان قرار بگیرد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم مرداد ۱۳۸۹ساعت 19:21  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

سنسورها - سنسور سونار برای ربات <ترجمه>

همه طرز کار سونار را می دانند. یک صدا تولید می شود، بعد شما محیط اطرافتان را بر مبنای صدای اکو شده تشخیص می دهید. این بخاطر صرف زمان برای پیمودن مسافت توسط صوت است. هرچه فاصله بیشتر باشد، بیشتر طول می کشد تا صدا برگردد. این مقاله گام به گام برای اموزش آن است که چگونه سنسور سونار رابرای رباتتان بکار گیرید.

سونارها چگونه کار می کنند

میکرو کنترلر پیام شروع را به سنسور سونار می دهد. بعد سنسور سونار یک صدای غالبا غیرقابل شنود را تولید می کند، زمانی سپری میشود، بعد اکوی صدای بازگشتی را تشخیص می دهد. در این هنگام یک سیگنال ولتاژ را به میکروکنترلر ارسال می کند، با بدست آوردن زمانی طی شده، شما می توانید فاصله ی جسم تشخیص داده شده را محاسبه کتنید. 

مرجعادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۹ساعت 17:19  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

Pars deminer autonemous TDP

پارس ۲۰۱۰ - چهارمین دوره مسابقات رباتیک مینیاب دانشگاه نوشیروانی (دانلود فایل)

پارس ۲۰۰۹ - پنجمین دوره مسابقات رباتیک آزاد ایران - دانشگاه آزاد قزوین ۸۹ - نمایشگاه بین المللی تهران (دانلود فایل)

پ ن: اگر مقاله آموزش گام به گام هم اماده شد ارائه می کنم.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۹ساعت 14:57  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

شهرام امیری - کشف پیام ویدئویی محقق ربوده شده ی ایران <ویژه>

به گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یکی از سازمان های اطلاعاتی ایران، یک پیام ویدئویی از شهرام امیری بدست آورده که در آن شهرام امیری از چگونگی دزدیده شدن و محل نگهداری خود در ایالات متحده امریکا خبر داده و برای آزادی خود درخواست کمک کرده است.

من شهرام امیری در اریزونای امریکا هستم

معرفی خود
در فیلم ویدئویی کشف شده توسط یکی از سازمان های اطلاعاتی ایران شهرام امیری خود را کارشناس و محقق دانشگاه مالک اشتر معرفی کرده است که سال گذشته به عربستان سفر کرده اینک در ایالت اریزونا است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 22:10  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

رفتار سنسور ها و روش کنار آمد با آن <ترجمه>

چگونه با سنسور ها کار کنیم


اکثر روباتیک ها بطور کامل طرز کار سنسور ها را می دانند. می دانند که بیشتر سنسور ها مقادیر پیوسته از یک بازه مشخص را دریافت می کنند. بیشتر اوقات بر مبانی فیزیکی مخفی در پس کار آن، از جمله سرعت صوت برای سونار یا دخالت اشعه ی خورشید برای مادون قرمزها هم احاطه دارند. اما هنوز نمی دانند چگونه اطلاعات سنسورها را به فورم ریاضی قابل فهم برای کامپیوتر ها تبدیل کنند. روباتیک ها فقط باید رابطه های شرطی مربوط به سنسور ها، مانند "اگر کم بود آنگاه بچپ بپیچ" و " اگر زیاد بود به راست بپیچ" را بسازند. این برای استفاده عالی است ... اما تا زمانی که شما نخواهید با دقت کنترل کنید. مشکل دیگر با برنامه نویسی بر اساس رابطه های شرطی هم این است که اگر سنسورهای شما مقداری بین دو شرط یا مشترک بین دو شرط را اطلاع دهند، ربات به صورت تشنجی حرکت اضافه ای را انجام دهد ( حرکت نوسانی بیهوده). عجیبتر اینکه، کنترل دقیق در عمل بسیار ساده است.
سه قدمی که باید بردارید اینها هستند:
-دریافت اطلاعات از سنسورها
-ایجاد نمودار (گراف) بر اساس اطلاعات دریافتی
-تعمیم بصورت رابطه ی خطی

 ادامه مطلب را ببینید . . .

مرجع


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 16:59  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

فراخوان ارسال مقاله برای سیزدهمین کنفراس ملی مهندسی برق ایران

 

مهلت ارسال مقالات 1389/04/10
اعلام نتایج داوری 1389/06/01
ارسال مقالات نهايي شده 1389/06/10

 

 

 نام   عنوان
   دکتر علی یزدیان ورجانی   رییس کنفرانس
   دکتر محمد حکاک   نایب رییس کنفرانس
   مهندس مجید اجلی   دبیر کنفرانس
   مهندس نادعلی محمودی کهن   دبیر کمیته علمی
   مهندس حمیدرضا مهاجری   دبیر کمیته برنامه ریزی و هماهنگی
   مهندس احسان نادری   دبیر کمیته ارتباط با صنعت
   مهندس مسعود خسروجردی   دبیر کمیته اجرایی
   مهندس فاطمه صادقی نیکو   دبیر کمیته مالی و تدارکات
   مهندس ترانه قنبرزاده   دبیر کمیته روابط عمومی
   مهندس فرزانه عسگری   دبیر کمیته تبلیغات
   مهندس محمد مهدی بامدادیان   دبیر نمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی
   مهندس الشن جلیل زاده   دبیر کمیته انتشارات

 

سازمان علمی دانشجویی برق ایران

سیزدهمین کنفرانس ملی مهندسی برق ایران


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 9:29  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

تنظیم توان الکتریکی برای ربات - شماتیک (ترجمه)


در ابتدا مهم است تا بگویم چه شما مبتدی باشید یا حرفه ای به شماتیک مدار الکتریکی نیاز دارید تا منبع توان رباتتان را کنترل کند. شمانمی توانید بدنبال یک باتری باشید تا مستقیماً به هر چیزی وصل کنید و از آن انتظار کارکرد مطلوب داشته باشید. در عوض، سه چیز هست که مدار تنظیم توان شما باید انجام دهد - تامین ولتاژ ثابت، تامین یک حداقل مقدار توان مورد نیاز در تمام مدت، و اجازه دادن به شما برای انجام یک سری کارهای اضافی:

1- تامین ولتاژ ثابت:
برای بازدهی بیشتر، بهتر آن است که از یک منبع توان با مقدار نزدیک ( کمی بیشتر ) به ولتاژ مطلوب به عنوان ورودی استفاده کنید. المان های مختلف الکتریکی ولتاژهای مختلفی نیاز دارند. یک میکروکنترلر 5ولت و موتوهای دی سی 12یا۲۴ولت و یک تقویت کننده شاید -20 و +20 ولت نیازداشته باشد.
باطری ها هم دارای یک ولتاژ ثابت نیستند. یک باطری 6ولت اگر کاملاً شارژ باشد ولتاژی در حدود 7 ولت دارد، و می تواند ولتاژی تا 3 یا 4 ولت هنگام دشارژ داشته باشد. شکل زیر نشان می دهد که ولتاژ یک باطری با گذر زمان یه طور معمول چگونه کاسته می شود.

میکرو کنترلر ها (وسنسورها) به ولتاژ ورودی حساس هستند. تغییر ولتاژ باعث اتفاقات بد و خنده داری می شود. برای حل این مشکل، شما نیاز به آی سی ای دارید که به آن "رگولاتور ولتاژ می گویند". کاری که یک رگولاتور ولتاژ انجام می دهد این است که هر ولتازی را دریافت می کند و فقط ولتاژ ثابتی را در خروجی می دهد. بنابراین اگر منبع ولتاژ شما 7ولت باشد، یک رگولاتور 5ولت می تواند آن را به 5ولت خروجی و مابقی انرژی را به گرما تبدیل کند.
برای محاسبه ی توان تلف شده در رگولاتور، از این معادله استفده کنید:
(input_voltage - output_voltage) * current = wasted power
(ولتاژ ورودی - ولتاژ خروجی) * جریان = توان تلف شده

ادامه ی مطلب را در اینجا ببینید...

منبع


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 12:15  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

نمایشگر وضعیت باطری - شماتیک (ترجمه)


بعد از خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که داشتن نمایشگر وضعیت برای باطری چقدر اهمیت دارد. رباتهایی که خودشان را شارژ می کنند با داشتن این مدار می دانند چه موقع وقت شارژ شدن است، یا اینکه شما بدانید که ربات شما چه مدت به شارژر نیازی ندارد. همچنین در طول مسابقات بدون خارج کردن باطری ها از وضعیت آن آگاه می شوید. همانطور که ما می دانیم چه موقع گرسنه می شویم برای ربات هم این مهم است که بداند چه موقع شارژ لازم دارد.
برای تحلیل این مدار، معادله را تا محاسبه ی مقاومت مجهول دنبال کنید. پلاگ " خروجی" را به پین ورودی میکروکنترلرتان وصل کنید. هنگامی که ولتاژ ورودی کاهش یابد  آنگاه می شود با روشن و خاموش کردن یک ال ای دی وضعیت باطری را گزارش داد. در این هنگام ممکن است نویز هم داشته باشیم که با پیروی از الگوریت " یافتن شارژر" در مقابل آن عمل کنیم.

نمودار دشارژ باطری ها با زمان (تقریبی)   


R=(5000/(Vin/Vlog-1)) Ohm
Vin:
ولتاژ باطری
Vlog:
ولتاژمنطقی (معمولاً مقدار 5ولت در نظر گرفته می شود)

اگر ازمعادله ی بالا برای محاسبه ی مقاومت مجهول استفاده کنیم ولتاژ پلاگ خروجی مابین صفر و ولتاژ منطقی بدست می آید؛ تا برای میکروکنترلر قابل محاسبه باشد. توجه داشته باشید که باطری کاملاً شارژ شده میتواند بیست درصد بیشتر ازمقدار نامی خود شارژ بگیرد، مثلا یک باطری 6 ولت تا 7 ولت شارژ می شود و در 5ولت کاملاً دشارژ بحساب می آید. در این حالت بااینکه باطری 5 ولت است اما چون تا 7 ولت شارژ می شود ولتاز ورودی را 7ولت در نظر بگیرید. این مدار بدین دلیل عالی است که میکروکنترلر شما همیشه می داند چقدر شارژ در باطریها مانده است. گاهی هم ممکن است دچار مشکل شویم و آن جایی است که باطری تحت جریان های بار سنگین قرار گیرد (مثلا با روشن شدن موتورها)  ولتاژ به طور ناگهانی سقوط کند. چاره این است که ولتاژ باطری را فقط هنگام نبود اینگونه جریان ها (وقطی موتورها خاموش هستند) محاسبه کنید. همچنین یک خازن 10میلیفاراد هم بین پین ورودی رگولاتور و زمین داشته باشید تا از سقوط های کوتاه مدت باطری هم جلوگیری کنید.
البته راه غیر مستقیم دیگری هم برای فهمیدن مقدار شارژ مانده در باطری ها وجود دارد. این موضوع به این بستگی دارد که شما بدانید محدوده شارژ لازم برای انجام کار چقدر است؛ در واقع بر مقادیر شارژ وارد شده در باطری ها و خارج شده مسلط شوید تا بدانید که چه موقع باطری ها تمام خواهند شد. این کار را اصطلاحاً "پیمایش سوخت" می گویند. یک مشکل برای حساب کردن به این روش این است که باطری ها بین 5 تا 15 درصد بیشتر از مقدار شارژی که می دهند را مصرف (تلف) می کنند. برای دانستن این مقدار باید باطر هایتان را تست کنید. همه ی اینها نیاز به ان دارد که مدار دقیق و پیچیده ای داشته باشیم که من وارد آن نمی شوم. چطور این کار را انجام دهیم؟ به آسانی، با خرید یک آی سی. محتویات آی سی های رجیستری به آسانی توسط میکرو کنترلر ها خوانده می شود. در اینجا تعدادی آیسی که این کار را برای شما انجام می دهندمعرفی شده است:


Texas Instruments: bq2010, bq2018, bq2019, bq2023
Maxim: MAX1660, MAX1780
Nat Semi: LM3822, LM3824
Dallas Semiconductor: DS2438, DS2760


برای ادامه مطالعه مطالب با عنوان " روش های اندازه گیری جریان " را جستجو کنید.

مرجع

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 23:5  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

محصولات جدید نرم افزاری و سخت افزاری ام سی اس الکترونیک

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 21:33  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

هفتمین دوره مسابقات رباتیک کشوری موشهای هوشمند

هفتمین دوره مسابقات رباتیک کشوری موشهای هوشمند
به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان
http://ribi.ir

این مسابقات در تاریخ 20 الی 22 تیرماه 1388 در 5 رشته : آتش نشان ، میکروماوس ، مین یاب اتوماتیک ، نقاش مترینگ و مسیر یاب برگزار خواهد شد.

 

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 22:11  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

عکس مسابقات رباتیک بابل - مین یاب 89 - تیم پارس

+ نوشته شده در  جمعه دهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 21:11  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

عکس مسابقات رباتیک بابل 89

عکس های زیر مربوط به هشتمین دوره مسابقات رباتیک کشوری دانشگاه صنعتی نوشیروانی است که تیم پارس به نمایندگی از دانشگاه ما در آن شرکت داشت. رتبه ی نهم از میان ۱۹ شرکت کننده در لیگ مینیاب اتوماتیک سهم ایشان بود.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه دهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 20:17  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

پاره پاراگرافی چند اندر معایب ترم آخر!


" هر کس به این سرا درآید، نانش دهید و آبش دهید و از ایمانش مپرسید "

*از اسلافم در حیطه ی درس و مشق آکادمیک شنیده بودم که ترم آخر تحصیلی کلن ترم بیخودی است! اما درکش نکرده بودم که به حمد الله قسمت ما هم شد و دارم با پوست و استخوان می فهمم که این بندگان خدا با داد و فغان چه می گفتند!

*این ترم آخری نشد یک آب خوش از گلویم پایین برود! به خاطر درسهایی که از ترمهای یک و دو باقی مانده٬ مجبورم شش٬ و احتمالن هفت روز هفته را به دانشگاه بروم! از این فجیع ترش این است که در ۵ روز باید این ۲۰ واحد را پاس کنم و فقط ۹ واحدش در یک روز است و ۶ واحدش در یک ساعت! و پر واضح است که برای منِ شب امتحانی این موضوع بیشتر به یک کابوس شبیه است. 

*بیشتر دوستانم درسشان ترم پیش تمام شد و همین مسئله باعث شد خیلی بیشتر از محیط دانشگاهمان دلزده بشوم و بخواهم درسم را هر چه سریعتر تمام بکنم و بروم ( تحصیل به جمع دوستان است ). اما این فرمیش دیگر یک جور شکنجه است که بخواهم برای درسِ تنطیم خانواده ۳۵ کیلومتر راه را بکوبم بروم دانشگاه که مثلن آقای دکتر بگوید " برای پدر و مادرها لک لک بچه نمی آورد! "! این است که در این فکر هستم با یکی دوتا از این استادهای قدیممان صحبت بکنم و برای اولین بار در دوران تحصیلم از راه پلتیکهای ننه من غریبم استفاده کنم! شاید کارگر افتد و از شر هر روز دانشگاه رفتن خلاص بشوم! 

*حالا اینها را می گویم! من که می دانم دلم برای این روزها و این به اصطلاح سختیها تنگ می شود. . .

 

قلم فرانسه

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۹ساعت 0:5  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

معرفی نمایندگان شوشتر برای اولین حضور در لیگ رباتهای مینیاب مسابقات آزاد ایران

تیم رباتیک پارس به نمایندگی از دانشگاه آزاد اسلام شوشتر در پنجمین دوره رقابت های بین المللی دانشگاه آزاد قزوین " ایران اوپن ۲۰۱۰" پذیرفته و تایید نهایی را دریافت نمود. تیم پارس متشکل از دانشجویان برق دانشکده فنی و مهندسی است که چهار نفر از آنان در این رقابت ها در لیگ رباتهای مینیاب اتوماتیک حاضر خواهند شد. این دوره از مسابقات در تاریخ ۱۷ الی ۲۰ فروردین ۸۹ در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

با افتخار و آرزوی موفقیت برای  اولین حضور رقابتی دانشگاه آزاد شوشتر در معتبر ترین مسابقه بین المللی ایران، اعضای تیم و همراهان را معرفی می نمایم:

Type

Title Name Surname نام نام خانوادگی      

Leader

Mr.

seyed davood

hashemi

سید داود

هاشمی

 

 

 

 

 

۱

Member

Mr.

mahmood

shamsipour

محمود

شمسی پور

 

 

 

 

 

۲

Member

Mr.

Ehsan

shirojan

احسان

شیراوژن

 

 

 

 

 

۳

Staff

Mr.

Mohsen

Ganj

محسن

گنج

 

 

 

 

 

۴

Staff

Mr.

Amin

Javadinasab

امین

جوادی نسب

 

 

 

 

 

۵

Member

Mr.

ali

mehdizadeh

علی

مهدی زاده

۶

 

   


www.iranopen2010.ir

www.qiau.ac.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 19:22  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

تایید نهایی تیم رباتیک پارس دانشگاه شوشتر برای اولین حضور رقابتی در IRAN OPEN 2010

36 Allame Helli deminer 2 Jalal Shahini Tiran Allame Helli Highschool
37 Aryan pnu Abbas Beigi دانشگاه پیام نور دلیجان
38 شهيد تندگويان (صنعت نفت) Reza Taherkhani صنعت نفت ايران
39 robotabriz Saman Sabili انجمن علمی مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی تبریز
40 Pars seyed davood hashemi azad university - shushtar unit
41 MAHA TECH Hamed Hosseini فارغ التحصیلان مرکز آموزشی شهید بابایی قزوین
42 ROCK1 seyed mohammad Toranji Yazd University

 

این رقابت ها امسال با حضور ۳۲۰ تیم مورد تایید کمیته های فنی از ایران و ۹ کشور خارجی ۱۷ الی ۲۰ فروردین ۸۹ در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

لیست دیگر تیم های مورد تایید کمیته ی فنی لیگ رباتهای مینیاب خود کار و همه ی تیم های ثبتنام شده را در ادامه ی مطلب ببینید.

پ ن: پیش از این تیم رباتیک نوترونیک به نمایندگی دانشگاه ازاد شوشتر در رشته نمایشی شرکت کرده بود. این اولین حضور دانشگاهشوشتر در مسابقات رباتیک بین المللی است.

پ ن: در لیگ مینیاب اتوماتیک، مانوئل و رقابت فنی مینیاب هیچ تیم خارجی حضور ندارند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 19:8  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

نگاهی به لیگ ربات های مینیاب ربوکاپ آزاد ایران 1389 (2010)

امسال نیز مثل دوره های پیشین کمیته ی فنی رقابتهای لیگ مینیاب ربوکاپ آزاد ایران با اصلاح قوانین و پیشرفت دادن سطح رقابتها از لحاض کمی و کیفی سعی می کند از رقیبان برگزار کننده ی دیگر عقب نماند. دو برگزار کننده ی رقیب ربوکاپ آزاد ایران را می توان مسابقات خوارزمی و در نوبه ی بعدی (شاید) دانشگاه بابلسر دانست. خوارزمی با دعوت از اساتید با درجه ی علمی بالا و دانشجویان با تجربه که بسیاری از آنان عضو ام آر ال بوده اند کمیته ی فنی بسیار قوی داراست و دانشگاه صنعتی بابلسر با نظرخواهی سالانه و بهره گیری از فروم های دانشجویی بهترین نظرات و سختگیرانه ترین تغییرات را در کمیته ی فنی خود بررسی و به کار می گیرد. این مطلب را که در کنار الگو پذیری این کمیته از دو برگزار کننده ی دیگر قرار دهیم به عزم بابلسری ها برای هرچه باکیفیتتر  برگزار کردن لیگ خود پی برد. اما از سوی دیگر کادر فنی دانشگاه قزوین در ایران باتجربه ترین است و از اعضای سابق بهترین تیم های ایران بهره می برد؛ با فدراسیون جهانی در ارتباط است و از نظرات خارجی در قوانین برگزاری رقابت های خود سود می برد. بعلاوه میزبانی چندین باره از میهمانان خارجی این کمیته را وادار می کند تا همواره با تغییرات گسترده خود را در تراز جهانی قرار دهد و علاوه بر رسد کم و کیف برگزاری مسابقات توسط رقیبان داخلی، لیگ های خارجی را نیز بررسی کند؛ چنان که همزمان با ایران کمیته های فنی چندین کشور عضو ربوکاپ جهانی در حال ثبتنام، بررسی صلاحیت و برگزاری رقابت های داخلی برای انتخاب بهترین ها و معرفی آنان به کمیته ی جهانی هستند تا شانس خود را برای به چنگ آوردن جام جهانی سنگاپور 2010 امتحان کنند.

از جمله تغییراتی که کمیته ی فنی ایران اوپن در لیگ مینیاب خود داده است تغییر اندازه ی پیست به 6متر در 8 متر است. همچنین ایجاد زمینهای سوخته به طوری که حضور در آنها ممنوع است. قرار دادن دوربین در بالای پیست نیز ممنوع شده و از همه مهمتر اینکه از حضور رباتهایی که نقشه ی میدان مین را تهیه نمی کنند جلوگیری شده و از تیم های متقاضی خواسته شده که در طرح خود حتما برای برخورد نکردن با موانع موجود درون پیست مسابقات چاره ای بیاندیشند. دو شرط آخر باعث خارج شدن حدود صد و ده (110) تیم در مرحله ی اول تایید صلاحیت متقاضیان شد بطوری که 31 تیم برای رقابت در پیست تایید شده بودند که در بازبینی و تمدید اصلاح مقاله ی توضیحات تیمی حدود 40 تیم از 140 متقاضی تایید صلاحیت برای آمدن بر روی پیست را دریافت کردند.

با آرزوی موفقیت برای همه ی سخت کوشان عرصه های علمی- دانشجویی ایران

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم فروردین ۱۳۸۹ساعت 0:44  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

320 تیم از ایران و ده کشور خارجی برای جام قزوین رقابت خواهند کرد

قزوين - رييس كميته ملي ربوكاپ ايران گفت: از ‪ ۹۰۰‬تيم ثبت نام شده در پنجمين دوره مسابقات ربوكاپ آزاد ايران، ‪ ۳۲۰‬تيم از ‪ ۱۰‬كشور جهان در دو بخش بزرگسالان و دانش آموزي براي حضور در اين مسابقات پذيرفته شدند.

وي اظهار داشت: كشورهاي برزيل، آلمان، هلند، فيليپين و هند هريك با دو تيم، چين با ‪ ۱۷‬تيم و پاكستان، آمريكا و انگليس هركدام با يك تيم در اين دوره از مسابقات شركت مي‌كنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم فروردین ۱۳۸۹ساعت 0:57  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

سال نو مبارک


نوبهارست در آن كوش كه خوشدل باشى         كه بسى گل بدمد باز و تو در گل باشى
در چمن هر ورقى دفتر حالى دگرست         حيف باشد كه ز كار همه غافل باشى
من نگويم كه كنون با كه نشين و چه بنوش         كه تو خوددانى اگر زيرك و عاقل باشى
چنگ در پرده همين مى دهدت پند ولى         وعظت آن گاه كند سود كه قابل باشى
نقد عمرت ببرد غصه ء دنيا به گزاف         گر شب و روز درين قصه ء مشكل باشى
گرچه راهيست پر از بيم ز ما تا بر دوست         رفتن آسان بود ار واقف منزل باشى

حافظا گر مدد از بخت بلندت باشد

صيد آن شاهد مطبوع شمايل باشى


سال نو مبارک - در آن کوش که خوشدل باشی
[گل]

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۸ساعت 11:6  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

جزوه ی درسی و فیلم کلاس آموزشی دکتر اگروا <تکرار>


eesc.blogfa.com 

فیلم های کلاس درس یک تا شش  آقای اگروا آماده شده است. در پست قبل جزوه ایشان برای دانلود قرار گرفته بود. آزمایش های عملی مربوط به این شش درس در آینده آماده خواهد شد. بعد از آن مباحث را تا درس بیست و پنجم ادامه می دهیم و به سراغ درس سیگنال ها و سیستم ها خواهیم رفت. یک نکته اینکه برای اجرای کلیپ ها نیاز به نرم افزار  real player داریم. این کلیپ ها به صورت آنلاین پخش می شوند و در صورت نیاز به ذخیره کردن آنها گزینه ی play after saving موجود در آدرس زیر را فعال کنید:

view>prefrences>performance>save after saving

در این صورت فایل در آدرس دلخواه شما ذخیره می شود. البته آدرس کلیپ ها در یوتیوب و آی تونز نیز بعدا قرار داده خواهد شد. در صورتی که از اینترنت با سرعت بیش از 57 ک.ب.س استفاده می کنید  فیلم با کیفیت بالا را انتخاب کنید:

1- موضوع: درآمدی بر مدار    ------ -------- ------   فیلم با کیفیت بالا      فیلم با کیفیت پایین

2- موضوع: سوپر پوزیشن، آنالیز KVL,KCL   ------   فیلم با کیفیت بالا      فیلم با کیفیت پایین

3- موضوع: صافی دیجیتال  ------ --------- ------   فیلم با کیفیت بالا      فیلم با کیفیت پایین

4-موضوع: درون گیت دیجیتال  ------ ------ ------   فیلم با کیفیت بالا      فیلم با کیفیت پایین

5- موضوع: آنالیز غیرخطی ------ ---------- ------  فیلم با کیفیت بالا      فیلم با کیفیت پایین

امیدوارم این قسمت نیز علاقه ی شما را جلب کرده باشد. در فرصت های بعدی سعی می کنیم موضوعات جدید و فیلم های بهتری را به کار گیریم. 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۸۸ساعت 21:53  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

جزوه های زبان اصلی <تکرار>

الکترونیک و مدار

موضوع: درآمدی بر مدار 
استاد: پروف. اننت اگروا
همراه با تمرین درخانه، آزمایش، کوایز، سوال پایان ترم
دانلود PDF

موضوع: سوپر پوزیشن، آنالیز KVL,KCL 
استاد: پروف. اننت اگروا
همراه با مثال و دمو
دانلود

موضوع: صافی دیجیتال
استاد: پروف اننت اگروا
همراه با تمرین - مثال - آزمایشهای گام به گام
دانلود

موضوع: درون گیت دیجیتال 
استاد: پروف. اننت اگروا
به شرح گیت های یونیورسال و راه های ساخت آنها و تهیه جدول صحت برا آنها می پردازد و برای این کار از مدارهای ترانزیستو ری و فت استفاده می کند - همراه با مثال، شکل 
دانلود

موضوع: آنالیز غیرخطی
استاد: پروف. اننت اگروا
ابتدا به شرح سیگنال های غیرخطی می پردازدد و مدارهای فت تولید کننده ی آن را دسته بندی و سپس با مثال، شکل و نمودار نشان می دهد که چگونه باید یک مدار خیر خطی را تجزیه و تحلیل کرد
دانلود

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۸ساعت 23:43  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

طراحی مدارمنطقی از روی جدول صحت در نرم افزار الکترونیک بنچ <تکرار>

یک روش ساده، پر فایده و جذاب برای رسم جدول صحت مدارهای منطقی و به عکس در مقاله ی ارائه شده در زیر آورده ام. حتی اگر به این موضوع علاقه ای نداری توصیه می کنم مقاله رو که حجمش کمتر از ۱۰۰ کیلوبایت است رو حتما دانلود کنید. لوجیک کانورتر  معرفی شده  کار پیداکردن معادله ها ی مینترمی و ماکسترمی مدار را با یا بدون ساده سازی انجام می دهد.


البته نقطه ضعف هایی هم دارد که با روشی که در آینده خواهم گفت رفع می شود. منتظر مطلب بعدی با نام " طراحی شمارنده ی بی سی دی در الکترونیک بنچ " باشید.

دانلود مستقیم: http://d2006h.googlepages.com/logicconverter.pdf
حجم: ۹۲ کیلوبایت

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم بهمن ۱۳۸۸ساعت 0:21  توسط سید داود هاشمی(85)  | 

مطالب قدیمی‌تر